Diyet kolanın zararları

Diyet kolanın zararları

Zayıflamak isteyenlerin tercihi olan diyet ürünlerin başında gelen diyet kolanın zararları, gazlı içeceklerden vazgeçmeniz için yeterli.

Vücuda birçok zararının olduğu tespit edilen gazlı içeceklerin diyet ürünü şeklinde, içeriğinde zararlı ve kilo aldırıcı madde yokmuş gibi sunulması sadece bir pazarlanma hilesinden ibaret.

Uzmanlar, gazlı içeceklerden vazgeçmek için yeterli sayıda ve önemde nedenin bulunduğunu, sağlığına önem veren herkesin gazlı içeceklerin tüketimi konusunda dikkatli davranması gerektiğini belirtiyor.

Diyet kolanın zararları

Gazlı içeceklerin başında gelen kolanın diyet ve normal şeklinde çeşitleri olsa da her tür kolanın, içinde barındırdığı maddeler nedeniyle birçok hastalığın oluşumu için risk teşkil ettiği belirtiliyor. İşte gazlı içeceklerin içinde revaçta olan diyet kolanın zararları…

Diyabete yakalanma riskinizi arttırır

Eğer diyet içecekleri tüketmeyi tercih ediyorsanız metabolik sendroma yakalanma riskiniz, diyet içecek içmeyene göre daha fazladır. Metabolik sendrom ise abdominal obezite, yükselmiş tansiyon, düşük HDL kolesterole ve yüksek trigliseride neden olmaktadır.
Kilo aldırır

Diyet içecekleri tüketmek vücut ağırlığınızda yükselmeye neden olur. Bunun nedenlerinden biri gazlı içeceklerin tokluk hissini duymanızı engellemesidir. Tatlı içecekler iştahınızı açarlar.

Daha yüksek şeker tüketimi

Bu içeceklerin içinde bulunan yüksek miktar tatlandırıcı, beynin normal tatlıları daha fazlasını istemesine neden olur. Bu da kişinin normalden daha fazla şeker tüketmesine neden olur.

Böbrek problemlerine neden olur

Günde 1 ya da 2 kere gazlı içecek tüketen kişilerin böbrek fonksiyonları daha çabuk düşüşe geçmeye başlar. Diyet içecek tüketenlerde ise böbreklerin yaşlanması normal bir insanınkinden 3 kat daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Felç riskini artırır

Her gün diyet içecek tüketen kişilerin damarlarla ilgili sorunlar yaşama risklerinin (felç ve kalp krizi gibi) % 43 daha fazla olduğu araştırmalarca kanıtlanmıştır. Fakat ayda 1 ya da 6 haftada bir diyet içecek tüketenlerde böyle bir risk bulunmamaktadır.

Gazlı içecek bağımlılığı ve tedavisi

Peki, diyet gazlı içeceklere bağımlıysanız ne yapacaksınız? Susuzluğunuzu gidermenizin en iyi yolunun su içmek olduğunu unutmayın. Fakat sadece su içmek sizi tatmin etmiyorsa, soda içerek gazlı içeceğe olan ihtiyacınızı bir nebze de olsa giderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek