En çok kullanılan uyuşturucular ecstasy ve esrar

Türkiye’de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre Ecstacy ile esrar, Türkiye’de en fazla kullanılan ve bağımlılığı ile karşılaşılan uyuşturucu maddelerin başında geliyor.

Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM), Bağımlılık Yapıcı Maddeler ve Bağımlılıkla Mücadele 2009 Türkiye Ulusal Raporu’nun sonuçlarına göre Ecstacy ile esrar, Türkiye’de en fazla yakalanan ve kullanılan uyuşturucu maddelerin başında geliyor.

Rapora göre 2009’da tedavi olan hastaların yüzde 52,6’sı afyon türevi, yüzde 29,6’sı esrar, yüzde 2,4’ü stimulant ve yüzde 3,4’ü kokain kullandığı için tedavi altına alındı.

Tedavi altına alınan bağımlıların yüzde 52,5’i, ilk kez tedavi olmak istediklerini belirtirken yüzde 45,8’i daha önce de tedavi olduklarını beyan etti.

Raporda, tedavi gören en küçük kişi 11 iken en büyük yaşın 67 olduğu bilgisi yer alırken tedavi görenlerin çoğunluğunun işsiz olduğu belirtiliyor.

Ölüme neden olan afyon türevi maddeler arasında ise başta eroin geliyor.

Ölüm olaylarının en fazla meydana geldiği iller sırasıyla İstanbul, Gaziantep, Van, Elazığ ve Antalya olarak gösteriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek