En tehlikeli kan emici organizmalar

Son yıllarda parazitler içinde en fazla Kırım Kongo Kanamalı Ateşine (KKKA) yol açan kenelerden korkulsa da ciddi hastalıklara neden olan çok sayıda kan emici organizma bulunuyor.

Bildirimi zorunlu paraziter hastalıkların sayısını 9’dan 10’a çıkaran Sağlık Bakanlığı, domuz etinden geçen trişinellayı da bu gruba aldı.

Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Parazitoloji Laboratuar Şefi Doç. Dr. Ayşegül Taylan Özkan, laboratuarda paraziter hastalıkların tanı ve bildiriminde Türkiye çapında standart oluşturulması için çalışma yürütüldüğünü bildirdi.

Böylece salgın potansiyeli olan paraziter hastalıkların kontrolünde daha büyük bir başarı sağlanacağını anlatan Özkan, eğitimlerde uygun örnek alımı ve gönderimi, tanı, yönlendirme, tedavi ve bildirimlerin doğru yapılması gibi konular üzerinde durulduğunu belirtti.

Bildirimi zorunlu paraziter hastalıkların sayısının 9’dan 10’a çıkarıldığını ifade eden Taylan, daha önce şark çıbanı, sıtma, kalaazar, kist hidatik, toksoplazma, giardia, amip, kriptosporidium ve şistozomanın bildirimi zorunluyken, bunlara domuz etinden bulaşan trişinellanın da eklendiğini söyledi.

“Keneler sadece KKKA’ya yol açmıyor”

Doç. Dr. Ayşegül Taylan Özkan, insan sağlığı için tehlike oluşturan hastalıklarla ilgili de bilgi verdi.

Bu tür hastalıkların bildiriminin artık laboratuarlar yoluyla da yapılabildiğini kaydeden Özkan, “Salgınlara yol açan paraziter hastalıkların tanı ve bildirimiyle ilgili bir standardın oluşturulması, bu hastalıklarla mücadeleyi büyük ölçüde kolaylaştıracak” dedi.

Kamuoyunda kenelerin bulaştırdığı hastalık olarak sadece KKKA’nın bilindiğini, oysa bu canlılardan insanlara geçen başka hastalıklar da bulunduğunu kaydeden Özkan, “Vatandaşlar üzerlerinde buldukları keneleri tür tayini için bize getiriyor. Yaptığımız tür tayini sonucu bir kenenin KKKA hastalığını bulaştırma potansiyeline sahip olup olmadığına bakıyor, vatandaşlara buna yönelik uyarılarda bulunuyoruz” diye konuştu.

Bazen kene sanılarak getirilen bir canlının, yapılan inceleme sonucu kasık biti olduğunun anlaşılabildiğini anlatan Özkan, şu bilgileri aktardı:

“KKKA hastalığına yol açan keneler, tutundukları avlarından emdikleri kanla normalden 100-200 kat büyüklüğe ulaşabiliyor. Kene diye kasık biti ya da tahta kurusu bile getirildiği oluyor. Oysa kasık biti cinsel yolla geçen bir parazit. Geçtiğimiz günlerde New York’ta salgına yol açan tahta kurusu da vücutta ciddi kaşıntıya neden olabiliyor. Ayrıca, doğada farklı türde keneler bulunuyor. KKKA’ya yol açan kene türünün yanı sıra babezya, bartonella ve lyme gibi hastalıklara neden olan kene türleri de var.”

Asalaklar ve yol açtığı hastalıklar

Özkan’ın verdiği bilgiye göre, insanlarda hastalık yapan bazı parazitler şöyle:

Sivrisinek
Sıtma ve Batı Nil Virüsü

Tatarcık
Şark çıbanı, kalaazar (Tropikal bölge hastalığı, dünyada daha çok Batı Afrika, Orta ve Güney Amerika, Hindistan, Çin ve Sudan’da, Türkiye’de ise Marmara ve Ege bölgelerinde de görülüyor)

Kene
KKKA, babezya (sıtma benzeri kaşıntılı bir hastalık), bartonella (lenf düğümlerinde şişme ve ateş görülür), lyme (vücutta ağrı, ağız kuruluğu, lenflerde şişme görülür)

Vücut biti
Tifüs

Baş biti
Kaşıntı

Kasık bitti
Kaşıntı (cinsel yolla bulaşır)

Uyuz
Uyuz hastalığı

Tenya ekinokokus
Kist hidatik (Hayvanlardan, özellikle de köpeklerden bulaşan parazitik bir hastalık)

Toksoplazma gondi
Toksoplazma (Genellikle kedi dışkısından bulaşan paraziter bir hastalık)

Giardia lamblia
Giardia (Akut sulu ishal ve karın ağrısı görülen bir bağırsak hastalığı)

Amip
Dizanteri, kalın bağırsak ve karaciğer iltihabı.

Kriptosporidium
Kirli sularla bulaşıyor, ishal ve ateşe yol açıyor.

Yassı solucan
Şistozoma (İnsan organizmasında bağırsak, boşaltım sistemi ya da karaciğer – dalak gibi organları etkiliyor)

Tavşan, sincap, sıçan, geyik, kunduz gibi hayvanlardan, kene, sinek, sivrisinek gibi kan emiciler tarafından alınarak insanlara bulaştırılan tularemi. (Tavşan ateşi, kene ateşi, avcı hastalığı gibi isimlerle de tanımlanır. Yaz ve kış aylarında sıklıkla görülür).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek