“Erken teşhis kanseri önler”

Prostat kanseri teşhisinin Türkiye’de de yapılabildiğini belirten uzmanlar, hastalığın sebebinin tam olarak bilinmediğini, ancak artan yaşla birlikte hormonal dengesizliğin bunda büyük rol oynadığını söyledi.

Üroloji Uzmanı Dr. İzzet Koçak, prostat hastalığının genellikle 60 yaş grubu erkeklerde ortaya çıktığını, gerekli tedbirler alınmadığı takdirde kanser hastalığına dönüştüğünü söyledi.

Prostat kanserinde Amerika birinci

Prostat hastalığının dünyanın her yerinde görüldüğüne dikkat çeken Dr. İzzet Koçak, “Hastalık bütün ülkelerde görülüyor. Yapılan istatistiklere göre Amerika’da yılda 330 bin kişide prostat kanseri görülmektedir. Bunlardan her yıl 35’i erken teşhis yaptırmadıkları için hayatlarını kaybediyor.

Ülkemizde de halkımız bu konuda bilinçsiz davranmaktadır. Gelen hastaların çoğunda hastalık bütün vücuda yayılmış oluyor. Onları uyarmamıza rağmen erken teşhis yaptırmıyorlar” diye konuştu.

Teşhis metotları geliştirilmekte

Türkiye’de akciğer kanserinden sonra en çok görülen hastalığın prostat kanseri olduğunu ileri süren Uzman Dr. İzzet Koçak, bunun giderek teşhisinin kolaylaştığını ve teşhis metotlarının geliştirildiğini ifade etti.

Koçak, prostatın, erkeklerin idrar yollarında çeşitli salgı fonksiyonları olan bir bez olduğunu, bunun da zamanla selim ve habis (kanser) olarak çeşitleri olduğunu kaydederek tedavi yollarını şöyle sıraladı:

“Kanser olmayan büyümelerde (SELİM) ameliyat yapılarak rahatlıkla hastalığın tedavisi yapılıyor. Bu hastaların çeşitli ilaçları kullanması gerekir. Hastalığın ilk zamanlarında da hastaneye gelip kontrolden geçmeliler. Kanser prostatta (HABİS) erken teşhis önemini korumaktadır. Günümüzde en iyi tedavi metodu radikal prostatektomidir. Bu tedaviye ışın tedavisi de eklenebilir. Ayrıca, araştırma ve geliştirme safhasında crioteropi, hipertermi ve lazer ile hastalığın önlenmesi çalışmaları da umut veriyor.”

Amerika’da yapılan ameliyatların bugün Türkiye’de de yapılmaya başlandığını dile getiren Koçak, prostat kanserinin hormona bağlı bir kanser türü olduğu için çeşitli antihormonal ilaçlarla da ikinci adım tedavi olarak yapıldığını, bu ilaçların da sürekli kullanılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Prostat hastalığının dünyanın her yerinde görüldüğünü söyleyen Üroloji Uzmanı Dr. İzzet Koçak, “Bütün ülkelerde bu hastalık görülmektedir. Amerika’da yılda 330 bin kişide prostat kanseri görülüyor. Bu hastaların her yıl 35’i erken teşhis yapılmadığı için hayatını kaybediyor. Ülkemizde halkımız bu konuda bilinçsiz davranmaktadır.

Gelen hastaların çoğunda hastalık bütün vücudu kaplamış durumda oluyor. Halkımıza bu konuda gerekli uyarıları yapmamıza rağmen erken teşhis yaptırmıyorlar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek