Evlilik erkekleri değiştiriyor

Eşiniz, evlendikten sonra sizinle konuşmuyor, dertleşmiyor, hatta sizi duymuyorsa, sevilmediğinizi düşünmeyin. Uzmanlara göre evlenen erkek bambaşka biri oluyor.

Uzun bir flört döneminden sonra evlendiniz. Bir de çocuğunuz oldu… Fakat kocanız, evlendikten sonra değişti, bambaşka biri haline geldi. Artık, sizinle eskisi kadar konuşmuyor. İşten eve geliyor, eline gazeteyi alıyor, sizi duymuyor bile. Halbuki ona bugün ne kadar yorulduğunuzu, çocuğunuzun yaramazlıklarını anlatıp rahatlamak istiyordunuz.

Eşinizin sizi dikkate almadığını düşünüp çok sinirleniyorsunuz ve sonunda da bir kavga patlıyor. Onunla, konuşmadığı için tartışmaya girmeniz çok anlamsız. Çünkü erkekler doğaları gereği fazla konuşmaz. Araştırmalara göre erkekler, kadınlara göre daha kısa ve net konuşuyorlar. Özellikle de evlendikten sonra…

Yaradılış meselesi

Psikiyatrist Nihat Kaya, bunun gerekçelerini şöyle açıklıyor:

“Erkeklerin az konuşması, tamamen onların yaradılışlarıyla ilgili. Erkeklerin konuşma merkezi daha geç gelişiyor ve daha küçük.

Kadınlarda, duyguların, hislerin olduğu sağ beyin daha baskın. Erkeklerde ise, daha az konuşup daha az iş yapma eğilimi fazla. Özellikle, evli erkekler, yoğun iş stresi, yaşam koşulları içinde eve, stresini aksattırmamak için konuşmaktan kaçarlar.

Evli erkekler, evini stres atma mekanı olarak görür. Bir kısmı da ‘Sorunlarımı anlatsam ne olur? Eşim ne anlar’ diye yaklaşabiliyor. Kadınlar, erkeklerin kendileriyle konuşmasını, erkeğin ona verdiği bir değer olarak değerlendirirler. Ama erkek konuşmak istemiyorsa, kadına değer vermiyor anlamına gelmez.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek