Evlilikte en önemli sorun iletişimsizlik

Uzmanlarca yapılan araştırmalar, eşlerin aralarında uzlaşı içinde yaşayabilmesi için öncelikle eşlerin birbirlerini dinlemeleri, anlamaları ve paylaşımcı olmaları gerektiği sonucuna varıldı.

19 Mayıs Üniversitesi”nde yapılan bir araştırma, evliliklerin “doğru konuşamamaya” yenildiğini gösteriyor.

Sağlık Bakanlığı”nın evliliklerde eşler arasında yaşanan “iletişim hatalarına” dikkati çekmek amacıyla hazırladığı çalışmada, eşlerin birbirlerini anlamaları ve paylaşımcı olmaları, uzlaşmanın olabilmesi için de öncelikle eşlerin birbirlerini dinlemeleri gerektiği vurgulanıyor.

Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı”nda Prof. Dr. Kurtman Ersanlı ve Yrd. Doç. Dr. Melek Kalkan tarafından evli çiftler üzerinde yapılan bir araştırma, evlilikte en önemli sorunun “iletişimsizlik” olduğunu ortaya koydu.

Araştırmanın içeriği

Prof. Dr. Ersanlı, araştırmayla ilgili, Türkiye”de her yıl boşanma oranının arttığına dikkat çekerek, “Ülkemizde yıllara göre boşanma oranlarına bakıldığında, 1980 yılında binde 36 olan boşanma oranı, 1990″da binde 46″ya, 1998″de binde 51″e yükseldiği, boşanma oranlarının her geçen gün de arttığı görülmektedir” dedi. Boşanma oranlarındaki artışın evlilik ilişkilerinin anlaşılması, sorunların önlenmesi ve evlilik sorunları yaşayan çiftlerin desteklenmesi gereksinimini artırdığını kaydeden Prof. Dr. Ersanlı, bölüm olarak bu konuda bir araştırma yaptıklarını belirtti.

Çalışmayı nasıl yürüttükleri hakkında bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Melek Kalkan ise araştırma kapsamında 28 çifte uyguladıkları “Evlilik İlişkilerini Geliştirme Programı”nın 10 oturumdan oluştuğunu söyledi.
Araştırmaya katılan çiftlerin eğitim düzeyleri dikkate alınarak üniversite mezunu çiftlerin tercih edildiğini anlatan Kalkan, şu bilgiyi verdi:

“Katılımcılardan 28 çiftin yarısı deney grubu, yarısı da kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Deney grubundaki çiftlere oturumlarda birbirleri ile nasıl en iyi şekilde iletişim kurabilecekleri, birbirlerini nasıl daha iyi anlayabilecekleri yönünde rehberlik eğitimi verilmiştir.

Diğer grup ise bu eğitim programından hiçbir şekilde faydalanamamıştır. Araştırma sonunda evlilik ilişkisini geliştirme programına katılan bireylerin evlilik uyum düzeylerinde anlamlı bir yükselme görülürken, kontrol grubunda bir değişme meydana gelmemiştir.”

Evlilikte yaşanan iletişim hatalarına da değinen uzmanlar, eşlerin birbirlerinin olumsuz yönlerine odaklanmaları ve olumlu yönlerini görememeleri nedeniyle yıkıcı eleştirilerde bulunabildikleri kaydediliyor. Bu duruma, “Sen beni incitmekten zevk alıyorsun” ifadesi örnek olarak gösteriliyor.

Evli çiftlere öneriler

Araştırmada, eşler arasındaki iletişim hatalarını düzeltmeye ve iletişimi zenginleştirmeye yönelik olarak da şu tavsiyelerde bulunuluyor:

– Sen beni incitmekten zevk alıyorsun” yerine “Senden bunları duymak beni çok incitti.”
– Beni her zaman başkalarının yanında aşağılıyorsun” yerine “Geçen gün başkalarının yanında söylediklerin beni çok utandırdı.”
– Beni kızdırıyorsun ve ben de işte bu yüzden saldırgan oluyorum” yerine “Bazen öfkeme sahip olamıyorum.”
– Aynı görüşte değiliz, o halde benim dediklerimi çürüt, senin dediklerini yapalım” yerine “Senin söylediklerin aklıma yatmasa da, çok istiyorsan bunu senin için yapabilirim.”
– “Çaba gösteriyorsun ama artık çok geç, 5 yıl önce yapmalıydın” yerine “5 yıldır yapmadığın davranışları bugün yapıyor olman beni çok mutlu ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek