Fibromiyalji milyonlarca insana ağrı çektiriyor

Kronik ağrılarla kendini belli eden fibromiyalji hastalığının tipik bir kadın sorunu olduğunu belirten uzmanlar, hastalığın her 10 kadına karşı 1 erkekte ortaya çıktığını ve yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini belirtiyor.

Kronik kas ağrılarıyla kendini gösteren, uyku bozukluğu, uzun süren yorgunluk ve psikolojik yakınmaların eşlik ettiği fibromiyalji hastalığı yumuşak doku romatizması grubunda yer alan bir sağlık sorunudur.

Fibromiyalji hastalığının nedenleri

Baş ağrısı, kabızlık, adet döneminde artan gerginlik gibi sorunlar da yaşam kalitenizi azaltıyor. Nedeni tam olarak bilinemeyen fibromiyalji hastalığı, birçok kişinin doktor doktor gezmesine neden oluyor.

Hastaların bazen ‘hastalık hastası’ olarak tanımlanmasına yol açan fibromiyalji hastalığı toplumun yüzde 5 ile 20′ sinde görülebiliyor. Sakatlığa yol açmayan hastalık, yumuşak doku romatizması grubunda yer alıyor. Kesin tanı konulabildiğinde başarıyla tedavi edilebildiği için hastaların yaşam kalitesi de düzeliyor.

Fibromiyalji hastalığının nedeni tam olarak bilinmiyor. Hastalıktan geçirilmiş travmalar, spor yaralanmaları, uyku bozuklukları, nörohormonal bozukluklar, otonomik disfonksiyon, kas oksijenizasyon bozukluğu, psikolojik bozukluklar gibi pek çok farklı etken sorumlu tutuluyor.

Şikâyetlerin farklılığı tanıyı zorlaştırıyor

Dr. Hakan Ertürk, “Hastanın yapılan tüm laboratuvar, radyolojik ve elektromyografik incelemeleri normal olarak saptanır. Tanı genellikle iyi bir öykü ve fizik muayene ile şüpheye yer bırakmayacak şekilde konabilir” diye konuşuyor.

Fibromiyalji hastalığının tedavisi

Kas ağrısından depresyona, tiroitten, uykusuzluğa kadar geniş bir yelpazeye yayılan şikâyetlerin tedavisi de multidisipliner bir yaklaşım gerektiriyor. Dr. Hakan Ertürk tedavinin hastanın bu konuda bilgilendirilmesiyle başladığını belirterek şöyle devam ediyor:

“Hastaya hastalığı detaylı anlatılmalıdır. Fibromiyalji tedavisinin uzun sürebileceği, hemen bir sonuç beklememesi gerektiği anlatılmalıdır. Bu aşamada eşlik eden psikolojik bozuklukların tedavisi ile hastalığı şiddetlendiren nedenlerin açıklanması ve rahatlatıcı yaklaşımlar konusunda hastanın bilgilendirilmesi önemlidir. Bu yönde bir stratejinin tedavi sonuçlarını olumlu yönde etkilediği bildirilmektedir.

Uyku bozukluklarının düzeltilmesi önemli bir yer tutar. Tedavide başta çeşitli antidepresan ilaçlar olmak üzere fizik tedavi, hipnoterapi, akupunktur, kaplıca tedavisi gibi pek çok tedavi yaklaşımı kullanılmaktadır. Ancak tedavinin ana merkezini egzersiz tedavisi oluşturmaktadır. Yapılan çalışmalar aerobik egzersiz programlarının (düşük ağırlıkla fitness, yürüyüş, hafif tempo koşu, yüzme, bisiklet binme) başlangıçta şikâyetlerde hafif artışa neden olsa da hareket kalitesini arttırdığı, ağrı yakınmalarını azalttığını göstermiştir.”

Fibromiyalji hastalığının seyri

Yapılan araştırmalar, fibromiyalji hastalığının bir kez ortaya çıktığında uzun süre devam ettiğini, zaman zaman şiddetlendiğini gösteriyor. Hastada kalıcı sakatlığa neden olmasa da kronik olarak devam eden yorgunluk, tutukluk ve ağrılar nedeniyle ciddi iş gücü kaybı ve tedavi maliyetleri ile ekonomiye yük yaratıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek