Fotojenik güzellik nedir?

Kameranın ve fotoğraf makinelerinin ‘sevdiği’ kadın yüzleri, o kadınların yalnızca doğal güzelliklerinden kaynaklanmıyor. Bu sırrın sinemadaki versiyonu ‘perdenin sevdiği kadınlar’ olarak tanımlanıyor.

Öte yandan, bu gruba giren kadınlar ‘nesnel ölçütler’ göz önüne alınınca kimilerince güzel bile bulunmuyor. Fakat insanların baskın çoğunluğu tarafından o ölçüler nedense hiç dikkate alınmıyor.

Birçok kadın kendi fotoğrafını beğenmez. Bu durumu ‘çok kötü çıkmışım’ ya da ‘çok kötü çekmişler’ gibi gerekçelerle açıklamak neredeyse alışkanlık halini almış bulunuyor. Oysa asıl sorun ışık, makyaj ya da kamera açısından değil ‘bütünün uyumundan’ kaynaklanıyor. Uyum oldukça basit bir mekanizmaya dayanıyor: Ruh hali ile yüz kasları arasındaki ‘birlik ve beraberliğe’…

Birçok güzel kadının fotoğrafı yalnızca ifadesiz ve durgun pozlarda göz dolduruyor. Nitekim ‘manken bakışı’, gerek fotoğraflarda gerekse podyumlarda ciddi bir uzaklığı ve donukluğu ifade etmekle ünlü. Oysa fotojenik güzellikte tüm duygular yüzde gerçek anlamını buluyor ve büyük bir cazibe yaratıyor. Öte yandan, güzel yüz hatlarına sahip olmalarına rağmen gülümserken ya da farklı duygu hallerini yansıtırken pek de hoş görünmeyen güzeller oldukça fazla. Zaten fotojenik güzelliğe nadir rastlanıldığı konusunda uzman estetisyenler hemfikir.

Fotojenik güzellik için çok ideal yüz hatlarına sahip olmak gerekmiyor, hatta gerekli olmadığını söylemek bile mümkün. Ünlü Fransız estetisyen Victor Dubois bu konuda şunları söylüyor:

“Fransız kadınları gerçekten güzeldir. Fakat itiraf etmek gerekirse çok azı fotojeniktir. Champs Elysees’de yürürken ya da bir kafeteryada otururken izlediğim, ideal yüz hatlarına sahip olmayan, öte yandan son derece fotojenik olan hanımların büyük çoğunluğu kriterlere göre güzel bile sayılmaz. Şaşılacak bir şey ama çekicilikleri buradan geliyor. Son derece doğallar ve yüz hatları duyguları ile bire bir uyumlu. Onlarda hiçbir sıradanlığa tanık olmuyorsunuz. Olağanüstü bir cazibeye sahipler. Ömür boyu güzel bir yüz mü yoksa size ferahlık veren, samimi ve anlamlı bir yüz ifadesi mi görmek istersiniz?”

Fotojenik güzellik makyaj da gerektirmiyor. Doğal yüz hatlarını abartmak fotojenik güzeller tarafından tercih edilmiyor. Nitekim bu özelliğe sahip olan fotomodellerin menajerleri, hafif bir makyajdan ötesini tavsiye etmiyor.

Fotoğraflarda kendimizi güzel bulduğumuz görüntülerin çoğunluğunu, mutlu günlerimizde çekilmiş fotoğraflarda buluyoruz. Bir bakıma o görüntüler en fotojenik anlarımızı oluşturmuyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek