Göğüslerde ağrının nedenleri

Vücut sağlığının bozulmasına işaret eden uyarılardan biri sayılabilecek olan ağrılar çoğu zaman huzurumuzu kaçırır, günlük programlarımızı aksatır. Uzmanlar, kadınlarda sıkça karşılaşılan göğüslerdeki ağrılarına karşı bazı önlemlerin alınabileceğini belirtiyor…

İngiliz Göğüs Cerrahı Dr. Michael Dixon “Göğüslerdeki ağrılarla göğüs kanseri arasında bir bağ kurmak doğru olmaz” diyor.

Dr. Michael Dixon konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor “Göğüsteki kanserli urların ağrı yapması çok ender rastlanan bir olaydır.”

Kadınların çoğu, adet dönemi yaklaşırken göğüslerinde duyarlılığın arttığını ve için için bir ağrı hissettiklerini söylerler. Adet döneminde vücuttaki hormon dengesi bozulduğu için göğüslerde sıvı birikebilir. Bu yüzden deri gerilir ve göğüs ağrır.

Adet dönemi yaklaşırken ağrı hissedenlerin göğüslerine masaj yağlarıyla yavaş yavaş masaj yapmaları öneriliyor. Kafeinli içecekleri ve tuzu azaltmak da yararlı olabilir. Bu dönemde bir numara büyük sutyen kullanılmalı. Asla B6 vitamini takviyesi yapılmamalı, magnezyum ve kalsiyum içeren haplar kullanılmamalı.

Ayrıca antibiyotiklerden de uzak durulması gerekiyor. Antibiyotiklerin ağrı kesici nitelik taşımadıkları bir gerçek. Ayrıca idrar söktürücü ilaçlar da göğüslerdeki su birikimini gidermez.

Düzensiz ağrılar

Göğüs ağrıları adet dönemlerinde değil de belirsiz zamanlarda başlıyorsa, hemen paniğe kapılmamak gerekir. Bunlar genellikle göğüs duvarı ağrılarıdır. Özellikle 40 yaşlarında bu tür ağrılardan yakınılır.

Uzmanlara göre bu tür ağrılara göğüs duvarlarındaki kaslar neden olmaktadır. Çok fazla ağır yük kaldıran kadınlarda daha sık görülür.

Ağrılar sık sık tekrarlanıyorsa, bir doktora görünüp test yaptırmak yararlı olur. Bu arada göğüsleri fazla sıkan dar sutyenlerden de kaçınmak gerekir.

Genellikle göğüslerdeki değişimler ve ağrılar, adet kanamalarının kesilmesiyle birlikte son bulur. Fakat bazı durumlarda doktora başvurmak gerekecektir.

“Göğüslerde ağrının nedenleri” için bir cevap

  1. merhaba hocam benimde sağ göğsümün alt kısmında bir ağrı var bu 12 günden beri devam ediyor kaburga kemiğimin belirli bölgesine bastırdığımda ağrının hissi iki katına çıkıyor. birde arkaya doğru gerilince batma hissi gibi ağrıyor bunun nedeni ne olabilir? birde bunlar olmadan birgün önce arkadaşımla tartışmıştım yere güşmüştük o günün sabahında böle bişy olmaya başladı ve daha geçmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek