Kahve ve sigara meme ağrısı yapıyor

Kadınlarda memeyle ilgili olarak en sık rastlanan şikâyetlerden birisinin tıp dilinde adı Mastalji olan meme ağrısı olduğunu belirten uzmanlar, meme ağrısının başlıca nedenlerinin kahve, sigara, kola ve yanlış sutyen kullanımı olduğunu belirtiyor…

Kadınlarda meme ağrısının çok sık görüldüğüne dikkat çeken Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Alp Demirağ, “Kahve, kola, sigara ve yanlış sutyen kullanımı meme ağrısını artırabiliyor. Bu nedenle “Mastalji” yani meme ağrısı tedavisinde hastalarımıza bu faktörlere dikkat etmelerini öneriyoruz” diyor.

Meme ağrısının nedenleri

Doç. Dr. Demirağ, kadınların neredeyse yarısının meme ağrısı şikayeti bulunduğuna dikkat çekiyor. Meme ağrılarına çeşitli faktörlerin neden olduğunu belirten Dr. Demirağ, bu nedenleri şöyle sıralıyor:

“Yapılan araştırmalara göre kahve, kola gibi kafeinli maddeler ve sigaranın meme ağrısında önemli etkileri bulunuyor. Ayrıca kullanılan sutyenler ve bazı baharatlı yiyecekler de meme ağrısını tetikleyebiliyor.”

Meme ağrısının çeşitleri

Meme ağrılarının 3 biçimde ortaya çıktığını belirten Dr. Demirağ, meme ağrısı hakkında şu bilgileri veriyor:

“Meme ağrısı 3 biçimde ortaya çıkar; siklik meme ağrısı yani adetten birkaç gün önce başlayan ve adetten sonra geçen meme ağrısı. İkincisi nonsiklik meme ağrısı ise adetle ilgisi olmayan ağrıdır. Üçüncüsü ise meme dokusu ile ilişkili olmayan ancak komşu kas iskelet sistemine bağlı ağrılardır.”

Meme ağrısının tedavisi

Memesi ağrıyan kadınların genellikle meme kanseri oldukları endişesine kapıldığını belirten Dr. Demirağ “Oysa meme kanseri olan hastaların meme ağrısı ile polikliniğe başvurma oranı % 1’in altındadır” diyerek tedavi konusunda şu bilgileri veriyor:

“Hastanın yaşına göre bazı testleri yapıyoruz. Hastamız 40 yaşın üzerindeyse mamografi, altındaysa ultrasonografi çektiriyoruz. Eğer bir sorun görünmüyorsa Mastalji tedavisini uyguluyoruz. Bitkisel bir tedaviyle hastanın her gün tek bir ilaç almasını öneriyoruz. Genellikle yüzde 90’ı bu tedaviye cevap veriyor. Bunun yanında hastamıza beslenme biçimine dikkat etmesini ve doğru sutyen kullanmasını öneriyoruz. Özellikle sporcuların kullandığı destekli sutyenleri kullanmasını tavsiye ediyoruz. Bütün bu tedavi planıyla yüzde 90 başarı sağlıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek