Kanser basit tedbirlerle önlenebilir

Kanser basit tedbirlerle önlenebilir

Dünyada her yıl milyonlarca insanın ölümüne, bir o kadarının da sakat kalmasına neden olan kanser hastalığı alınacak bazı basit önlemlerle önlenebilir.

Dünyada her yıl 7,5 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan kanserin ölüm nedenlerinin başında geldiği ve önlem alınmadığı takdirde 2015 yılına kadar 85 milyon kişinin kanserden yaşamını yitireceği belirtiliyor.

2015’e kadar 85 milyon kişi kanserden ölecek

Dünyada her yıl 7,6 milyon can alan kanserin başlıca ölüm nedeni olduğu, önlem alınmazsa 2015’e kadar 85 milyon kişinin bu hastalıktan yaşamını yitireceği bildirildi. Ancak, basit önlemlerle kanserin önlenebileceğini açıkladı.

“Kanser önlenebilir”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile sivil toplum kuruluşu Uluslararası Kanser Karşıtı Birlik, ortak düzenledikleri Dünya Kanser Günü etkinliklerinin bu yılki temasını “Kanser önlenebilir” olarak belirledi.

Kuruluşlar, her yıl 12 binden fazla yeni vaka görüldüğünü, 7,6 milyon kişinin kanserden öldüğünü, önlem alınmazsa 2015 yılına kadar 85 milyon kişinin bu hastalıktan yaşamını yitireceğini vurguladı.

Kanseri önlemek için basit önlemler

Ancak sigarayı bırakmak, alkol tüketimini azaltmak, güneşe fazla maruz kalmamak, sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve kanseri tetikleyen bazı hastalıklardan korunmak gibi basit önlemlerle vakaların yüzde 40’ının önlenebileceğine dikkat çekildi.

DSÖ, bu nedenle üye ülkelerden, kanserin “önlenebilir” boyutuna vurgu yapılmasını, hükümetler ve sivil toplum kuruluşları aracılığıyla vatandaşların kendi önlemlerini almaya teşvik edilmesini istedi.

Kansere yakalanmamak için yapılması gerekenler

Kuruluşlar, ortak kampanyalarında kişilerin öncelikli olarak kansere yakalanmamak için bazı yaşam alışkanlıklarını değiştirmeleri ve erken teşhise olanak sağlayacak şekilde düzenli sağlık kontrolleri yaptırmaları çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek