Kansere enfeksiyonlar yol açıyor

Kansere enfeksiyonlar yol açıyor

Yapılan yeni bir araştırma, dünya genelindeki kanser vakalarının altıda birine enfeksiyonların yol açtığını ortaya koydu.

Araştırmada özellikle dört enfeksiyonun bu tehdit oluşturduğu belirlendi.

Yapılan bir araştırmaya göre, virüs, bakteri ve parazitlerin yol açtığı büyük ölçüde tedavi edilebilir ve önlenebilir enfeksiyonlar, her yıl yaklaşık iki milyon yeni kanser vakasına ve 1.5 milyon kişinin kanserden ölmesine neden oluyor.

Tıp dergisi The Lancet Oncology’ye göre, bu veriler 2008 yılında açıklanan toplam 12.7 milyon kanser vakasının altıda birini oluşturuyor.

Tehlikeli dört enfeksiyon

Fransa’nın Lyon şehrinde bulunan Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’ndan yapılan açıklamada, enfeksiyondan korunmak için aşı ve antimikrobik tedavi gibi hâlihazırdaki tedavi yöntemlerinin gelecekte kanserle mücadelede etkili olabileceği bildirildi.

Araştırmaya göre, enfeksiyonlar, her yıl yaklaşık iki milyon yeni kanser vakasına yol açıyor

Dört enfeksiyon – Hepatit B ve C, cinsel yolla bulaşan HPV (human papillomavirus) ve sindirim sistemine yerleşerek zarar veren helikobakter pylori – çoğu mide, karaciğer ve rahim ağzı kanseri olmak üzere 1.9 milyon kanser vakasının nedeni olarak gösteriliyor.

184 ülkede inceleme

Araştırmaya göre, enfeksiyon kaynaklı vakaların yüzde 30’unun 50 yaş altı insanlarda görüldüğü belirtildi.

Araştırma kapsamında, 184 ülkede 27 farklı kanser çeşidinin oluşma oranı incelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek