Karnitin kas yapmaz, ginkgo akıl açmaz

Vitamin, mineral ve diğer doğal ürünlerden faydalananların artması iyi bir şey ama bu konuda da yönlendirilip yanlış bilgilendirildiğimiz anlaşılıyor. Mesela bazı uzmanlar besin desteklerini yalnızca koruyucu olarak değil, sağlık sorunlarını çözmek için de tavsiye edebiliyor.

Bu işten para kazanmayı kafasına koyan uyanıkların çoğunun sağlıkla yakından uzaktan ilgileri yok. Kafalarına “bu işten para kazanmayı” koymuşlar. Bir taraftan “bu ürünler tedavi ve teşhiste kullanılmamalıdır” diyerek sonradan ortaya çıkabilecek hukuksal sonuçlardan kendilerini korumaya çalışırken, diğer taraftan hepatit, prostat kanseri, gastrit, ülser, kalp damar hastalıkları, hatta kanser gibi çok ciddi sağlık sorunlarının tedavisine soyunuyorlar. Cesaretlerinden dolayı bu uyanıkları kutlamak ve halkın sağlığını korumakla görevli yasal kurumları göreve çağırmak dışında yapılabilecek pek fazla bir şey yok.

Sadece eczaneden alın

Destek ürünlerini ilaç gibi gösterenler arasında bunları üreten veya ithal eden bazı firmalar da var. Yöntemleri de son derece farklı. Çoğu “indirekt”, yani dolaylı tanıtım yollarını tercih ediyorlar. Mesela bu firmalardan birinin yöneticilerinden birinin geçen hafta yaptığı bir röportajda verdiği bilgiler çok yanlış, yanıltıcı. Satış ve pazarlama müdürü bu hanıma göre “erkekler kas yapmak için karnitini, yağ yakmak için filanca, enerji kazanmak için falanca ürünü tercih ediyorlarmış. Ayrıca yaza incecik girmek istiyorlarsa şunu yapmalı, çocuklarına üniversite sınavını kazandırmak istiyorlarsa bunu içirmelilermiş”. Bu “akıllara ziyan” önerileri “evden eve” dolaşıp, kapı kapı vitamin, mineral gibi şeyleri satanlar daha da abartıyorlar. Oysa ürünleri uzman bir doktora sormadan kullanmamak ve yalnızca eczanelerden satın almak gerekiyor. Çünkü ne Karnitin kas yapıyor, ne chitosan yağ yakıyor, ne de Ginkgo kapsülleri akıl açıyor!

Kullanalım ama

Sağlığınızı geliştirmek ve güçlendirmek için zaman zaman besin destekleri kullanmak isteyebilirsiniz. Ben de zaman zaman CoQ10, Omega-3, Alfa Lipoik Asit kürleri uyguluyorum. Bazı hastalarıma (ayrı ayrı, yani tekli ambalajlarda kullanılmak koşuluyla) biyolojik destek olarak “Alfa Lipoik Asit, Karnitin, CoQ10” kürleri öneriyorum (Bu ürünlerin ikisi veya üçünü birleştiren karışımları tercih etmiyorum). Ama hiçbir hastama bunların ne kas yapmaları, ne yağ yakmaları, ne de zihinlerini açmaları için özellikle faydalı olabileceğini söylemiyorum. Cilt desteği olarak (Evelle, İnneov), kemik desteği olarak (Osteocare, Csltrate D), uyku desteği olarak (Passiflora, Nervikan, Valeriana, Melisa) bu desteklerden yararlanıyorum ama bunların yalnızca birer “destek” olduğunu mutlaka hatırlatıyorum.

Bedeninizi çöplüğe çevirmeyin

İster vitamin mineral, isterse bitkisel kökenli doğal diğer destekler olsun bunların tümü sadece destektir. İhtiyacınız varsa size bir fayda sağlar. Aksi takdirde avuç avuç aldığınız bu haplar vücudunuzu bir ot, çöp, doğal kimyasal çöplüğüne, vitamin mineral mezarlığına çevirir. Bilmeden, yeteri kadar bilgilenmeden, ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmeden önünüze konulan her alternatife doğaldır diye sarılmamanızı tavsiye ediyorum. Bu ürünlerin hiçbirinin hiçbir hastalığı doğrudan önlemek, hele hele tedavi etmek gibi bir yararlarının olmadığını bir kez daha hatırlatıyorum.

Kanser ve beslenme alışkanlığı arasında yakın bir ilişki var

1. Bazı besinler vücudumuzda tümör gelişmesi veya mevcut tümörlerin gelişip büyümesi, çoğalıp vücuda yayılması için neredeyse bir “gübre” işlevi görüyor. Bunlara “kanser gübresi yiyecekler” de diyebilirsiniz.

2. Bazı yiyecekler de kanserojen saldırılardan koruyan muhafızlar, kanser yok edici moleküller gibi hareket ediyor. Hatta kanser hücrelerinin imhasında görev alabiliyorlar.

Saç dökülmesinin tedavisinde yenilikler

Saç dökülmesi kadın ve erkeklerde sık görülen bir problem haline geldi. Hormonal nedenli saç dökülmelerinde finasterid ihtiva eden ilaçlar son derece iyi sonuçlar veriyor. Bu madde saç dökülmesine yol açan dihidrotestesteron isimli maddeyi azaltıyor. Ancak önemli yan etkileri olan bu ilacı kullanmadan önce mutlaka bir dermatologla konuşmak ve yardım almak gerekiyor. Finasterid’in kadın tipi saç dökülmelerinde de faydalı olabileceğini gösteren çalışmalar var. Eğer saç dökülmesi sorununuz varsa bu sorunun çözümü için konunun uzmanı bir doktorla temasa geçin.

“Karnitin kas yapmaz, ginkgo akıl açmaz” için 2 cevap

  1. ben kulandım karnitine tavsiye etmiyorum hiçbir doktor tavsiye etmiyo gerek olmadıkça kulandırmıyoruz çünkü diyaliz hastalarına kulanılan bir ilaçmış kulanmayın doktorunuza sormadan ben sormadan kulandım yanetki yaptı nasıl diceksin kemiklerde yumuşama kaslarda erime yağtabakalaroını bozuyo yeni yaglar çıkıyo ve heryerim acıyo şuan hasar verdi beynime heryerime ben spor hocasını dinledim ve tuzaklarına düştüm anladım ama geç oldu kulanmayın spor hocalarına gitim söyledim hem 2tanesine bana içmediklerini söylediler yani içmeyip satıyolar ve hastaneye yatışım oldu neden biliyomusunuz böbreküstü yagları varmış hipofizle beraber çalışıyomuş tümör oldumu diye evet herkes yıtmışsın dedi kemiklerime basamıyodum yürüyemeyip yatalaklar gibi yatım kemiklerim yumuşadı çünkü l-karnitine beyinde vede,kemiklerde depolanıyomuş hepsine zarar verdi ve eskisi gibi iyileşemiyorum ve bu kelimeyi spor hocanın evine gitiğimde söyledim bana hemen iyileşemezsin dedi ya işte bunların tuzaklarına düştüm hele eczacı ona sordum spora gidiyom yanetkisi yok diyolar dogrumu o yanetkisi yok dedi işte yazdım size olanları her eczacıya inanmayın her insana inanmayın her spor hocasını dinlemeyin dogru yoldan benimgibi şaşmayın yaglarınızla barışık yaşıyıp hiçzararı yok denilene inanmayın benimgibi olmayın okudugunuzda buyazıyı aklınızdan çıkarmayın benimde iyileşmem için dua edin karnitineden vede yag yakıcılardan uzak durun işte bu insanlar yüzünden saglığımı kaybetim 25tane doktor gezdim yokçare çünkü bişey yapamıyolar elden bişey gelmediğini söylüyolar çaresizler işte 2.5 seneden beri iyileşemiyorum hastayım hayatım kararadı

  2. Amcamın oğlu kullandı carnitine, 2 gün önce vefat etti..Merhum, diğer hayata göç etmeden önceki son sözü ne oldu biliyor musunuz?
    – Fethi kardeşim, ben kurban oldum bari başkaları olmasın, kimseye bu maddeyi kullandırma, bundan sonra sana vasiyetim olsun, ölene kadar bu uğurda mücadele et.
    Ben de bu sölzeri dikkate aldım, malımı mülkümü ne varsa sattım bu uğurda. Şu anda berbat durumdayım, sırf amcamın oğlu yüzünden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek