Keratokonus hastalığının nedenleri ve belirtileri

Keratokonus hastalığı, gözün en önde yerleşimli saydam tabakası olan korneanın ileri derecede incelmesi ve sivrileşmesiyle ortaya çıkan hastalığa verilen addır.

Genellikle ergenlik döneminde başlayan hastalıktan hastalar Keratokonus hastalığından 20’li yaşlarında haberdar olurlar. 20–40 yaş arasında ilerleme gösterip 40 yaştan sonra durağan döneme girer.

Günümüzde Keratokonus hastalığı batı toplumlarında her 2000 kişiden birinde gözlemlenmektedir. Keratokonus’un görülme sıklığı her geçen yıl daha da artmaktadır.

İlerleyen miyop ve astigmat, kornea incelmesi ve sivrileşmesi ile belirti vermeye başlayan Keratokonus hastalığına, çok özel tetkiklerle erken dönemde teşhis konulabilir.

Keratokonus hastalığının nedenleri

Ailesinde daha önce Keratokonus öyküsü olan kişiler en önemli risk grubudur. Korneanın ana yapısını oluşturan kollojende yapısal bozulmayı tetikleyen bazı genlerin varlığı tespit edilmiştir. Özellikle çocukluk döneminde gözün sıkça ovalandığı alerjik göz hastalıkları bu hastalığın ilerlemesini arttırabilir.

Keratokonus hastalığının belirtileri

Erken dönemde Keratokonus hastalığının şikâyetleri şunlardır:
– Devamlı değişen gözlük numaraları,
– İlerleyen miyopi ve astigmat,
– Gözlüğe rağmen düşük görme düzeyi,
– Her doktordan alınan farklı gözlük reçeteleri

Bu dönemdeki hastaların birçoğuna ancak video keratografik (topografi) özel tetkiklerle teşhis konulabilir. Uzun dönem alerjik konjunktivit, gözleri sürekli ovalama, aile bireylerinde Keratokonus görülmesi gibi nedenler de dikkate alınmalıdır.

Çok erken dönemde hastaların bir kısmı hiç şikâyeti olmadan sadece miyop veya astigmat şikâyetlerinden kurtulmak için göz hekimine başvurabilmektedirler.

Yapılan topografik incelemelerle Keratokonus tespit edilebilir. Bu tetkikler detaylı incelenmeden yapılan Excimer Lazer ameliyatları sonrası kornea daha inceleceğinden Keratokonus hastalığı daha hızlı ilerleyebilir.

Keratokonus hastalığının lazerle tedavisi için Keratakonus hastalığına güvenli lazer tedavisi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek