Kış hastalıkları zatürreeyi artırıyor

Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi kış hastalıkları herkesi sırayla yatağa düşürüyor. Ancak bu hastalıklarla birlikte son yıllarda meydana gelen zatürree vakaları da korkutucu boyutlara ulaşıyor…

Zatürree, virüs ve bakterilerin etkisiyle akciğerlerin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalık… Son yıllarda toplumda görülen zatürree vakalarının sayısında artışa rastlanıyor.

Zatürree, vücut direncinin solunum sisteminin virüse bağlı enfeksiyonları, alkol zehirlenmesi, yetersiz beslenme ve ruhsal çöküntü gibi nedenlerle zayıfladığında, ortaya çıkması için uygun zeminin oluştuğu bir hastalık.

Zatürree belirtileri nelerdir?

Hastalık büyük bir halsizlik, ürperme, ateş, göğüs ve sırtta ağrı, kuru ve hırıltılı öksürük ilk belirtilerdir. Zamanla solunum güçlüğü de bunlara eklenir.

Zatürree tanısı konduktan sonra hastalığın ilerlemesini önleyecek uygun antibiyotik tedavisine başlanır. En çok kullanılan ilaç penisilindir.

Zatürreeli hasta aşırı terlediğinden, su kaybını karşılayacak ölçüde sıvı alınması gerekir. Başlangıçta iştahsızlık nedeniyle sıvı ağırlıklı olan beslenme, genel durum iyileştikçe normale döndürülür.

Hastalık karmaşık ve uzun bir gidiş gösterirse hastayı bol vitaminli, yüksek kalorili besinlerle güçlendirmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek