Kış hastalıklarına önlem alabilirsiniz

Kış hastalıklarına önlem alabilirsiniz

Özellikle şu soğuk günlerde savunma sisteminizi daha da güçlendirmeli, mikroplarla savaşta daha donanımlı olmalısınız. Bunun için yeterli ve dengeli beslenmeye çok dikkat etmelisiniz. Ufak bir soğuk algınlığıyla yorgan – döşek yatan, kolay hastalanmaktan şikâyet eden kişilere uzmanlar önemli tavsiyelerde bulunuyor…

Özellikle balık, koyu yeşil yapraklı ve cevizde bulunan Omega-3 yağlarının, enfeksiyonlara karşı savunma sisteminin güçlenmesinde önem taşıdığını belirten Diyetisyen Berrin Yiğit: ‘Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde turuncu, kırmızı, yeşil sebze ve meyvelerde bolca bulunan betakarotenin de önemi büyük’ diyor.

Vitamin mucizesi

Yiğit, muz, balık, tavuk, diğer etler ve brokolide bulunan B6 vitamini ile ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagillerde bulunan folik asitin yararlarına dikkat çekiyor. Yiğit ayrıca C vitaminin hücrelerin dış saldırılardan zarar görmelerini önlediğini hatırlatıyor.

Deniz ürünleri, et ve baklagillerde bulunan çinko, karaciğer ve tüm kırmızı etler, yumurta, pekmez ve kuruyemiş gibi besinlerin içerdiği demir ise, bağışıklık sistemini oluşturan hücreleri çoğaltarak, düzenli işlev göstermelerini sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek