Lazer epilasyonun yan etkileri nelerdir?

Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan epilasyon yöntemlerinden biri lazer epilasyonlardır. Fakat lazer epilasyonlar sanıldığı gibi % 100 güvenli ve basit bir yöntem değildir. 

Özellikle koyu renk tenlilerde ve yüksek doz enerji uygulanan vakalarda görülmektedir.Ayrıca bronz tenlerde en fazla yanık riski taşıyanlardır.Ayrıca lokal anestezi veya ağrı kesici ile lazer epilasyon yaptıranlarda da yanık riski ciddi oranda yükselir.Neyse ki bu yanıkların çoğu kalıcı olmayan birinci ve ikinci derece yanıklardır.

Tekniğine uygun yapılmayan lazer epilasyon sonrası ortaya çıkan cilt yanıkları görülmektedir.

Yanık dışında en sık görülen yan etki, cilltte beyaz beneklenmelerdir.Özellikle esmer tenlilerde görülen bu komplikasyon, cilt içindeki serbest melaninin lazer ışınları tarafından yok edilmesi ile ortaya çıkar.Lazer probu çapında 10-12 mm lik alanda kaybolan pigment nedeniyle bu bölgede cilt rengi acılarak zımba ile delinmiş gibi cok sayıda benekler oluşur.Bunların çoğu 3 ay içinde kendiliğinden düzelmekle birlikte nadiren koyu tenlilerde kalıcı olabilir.

Lazer epilasyon sonrası ciltte hipopigmente benekler

Yanık ve cilt rengindeki değişimler dışında lazer epilasyon uygulanan bölgeye göre bazı komplikasyonlar görülebilmektedir.Lazer özellikle göze çok zararlıdır, literaturde kaş bölgesinde lazer epilasyon yapılırken gözünde kalıcı olarak karatarakt ve görme bozukluğu gelişen 27 yaşında bir bayan hasta tanımlanmıştır.

“Lazer epilasyonun yan etkileri nelerdir?” için bir cevap

  1. ben 20 yaşındayım kumralım ve yüzümde bi hayli iz kaldı lazer yaptırmıyı düşünüorum ama bi yandan da korkuorum..esmerlerde daha çok sorun olduğu sölenmiş ne yapmaalım??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek