Liposuction sağlıklı bir uygulama mıdır?

Uzmanlar, vücudun belli bölgelerinde biriken fazla yağların azaltılması tekniği olarak bilinen liposuction uygulamasının, yalnızca güzellik için değil sağlık açısından da yararlı bir uygulama olduğunda hemfikir.

Liposuction tekniğiyle; göğüs, kalçalar, kalça yanları, karın bölgesi, kol, diz, çene altı, dış uyluk, iç ve ön uylukta biriken aşırı yağlar alındıktan sonra bölgeye yeniden şekil veriliyor.

Normal kiloda olmasına rağmen vücudunun belli bir bölgesi ya da bölgelerinde fazla yağ bulunan kişiler, Liposuction için en uygun adaylar.

Yağların, deri altına çok küçük noktalardan girilerek vakumla alınması işlemi sonrasında iz bırakmayan bir sonuç elde ediliyor. Öte yandan, uzmanlar Liposuction’ı şişmanlık ya da ‘kusursuz bir beden’ için değil, ‘lokal düzenleme’ için gereken bir teknik olarak değerlendiriyor.

Aynı bölgede yeniden yağ birikimi olup olmayacağı sorusu, Liposuction yaptıran kişilerin merak ettiği konuların başında geliyor. Bu teknikte, emilen yağlarla beraber belli bir miktar yağ hücresinin de alınması, aynı bölgede eskisine kıyasla aşırı yağ birikiminin önünü alıyor.

Operasyon sırasında bölgesel yağ toplanma merkezlerinin tümünde aynı işlem uygulanıyor. Uzmanlar, ileride vücudun farklı bölgelerinde dengesiz yağ birikme olasılığına karşı, müdahale yapılan bölge dışındaki yerlerden de yağ alabiliyor.

Yağ fazlalığı olan bazı kişilere ikinci ameliyat yapılması gerekebiliyor. Bununla birlikte, ameliyat sonrası oluşabilen komplikasyonlar sorunsuz gideriliyor. İyileşme döneminde ise zorunlu egzersiz ve doktor kontrolü ile olası riskler minimum düzeye çekiliyor.

Aslında Liposuction ‘adipositler’ nedeniyle uygulanıyor. Adipositler, yağ toplayan ve zaman zaman gereğinden fazla ‘stokçuluk’ yapan hücreler olarak tanımlanıyor.

Operasyonu kolaylaştırmak için deri altına adipositleri yumuşatan ‘serum fizyolojik’ enjekte ediliyor. İşlem sırasında uygulanan lokal anestezi, kanamaları çok düşük bir seviyeye indiriyor.

Öte yandan, ultrasonla yapılan yağ çekme ameliyatları, yanma riski nedeniyle artık plastik cerrahların ortak kararıyla terkedilmiş bulunuyor.

Liposuction’ın da sınırları bulunuyor. Örneğin cildin portakal kabuğu görüntüsünü yok edemiyor ya da düşük kalçaları kaldıramıyor, cildi sıkılaştıramıyor. Fakat uzman kişiler tarafından uygulandığında vücutta hiçbir deformasyon yaratmadan mükemmel sonuçlar veriyor.

Diyetin ve sporun yok edemediği ‘özel’ bir durum, Liposuction ile çözüm buluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek