Maço erkekler hala kadınların favorisi

İngiltere’de yapılan bir araştırma, kadınların bir aylık periyot içinde değişim gösteren hormonlarına bağlı olarak farklı görünümdeki erkekleri tercih ettiklerini ortaya çıkardı.

Ayın en doğurgan haftası içinde olan kadınların, sert yüz hatları ve kaslı vücutlara sahip erkekleri tercih ettikleri belirlendi.

Profesör Dr. David Perrett, kadınların, ay içinde doğurganlıklarının en üst düzeye çıktığı haftada, sert yüz hatları ve kaslı vücutlara sahip “maço erkekleri beğendiklerini, doğurganlık oranının azalmasıyla birlikte bu tercihlerin daha feminen görüntüler lehine değiştiğini belirtti.

Doğurganlık dönemi

Perret’e göre, kadınlar, doğurganlık olasılığının en üst düzeye çıktığı dönemlerde, içgüdüsel olarak, daha az müşfik ve yardımcı görüntülerine karşın genetik anlamda daha sağlıklı izlenim uyandıran “maço’ erkeklere yöneliyor.

Bu anlamda kadınlar “en iyi genlerle çocukları için düzenli ve iyi bir hayat” tercihleri arasında bocalıyor, çünkü feminen görüntüdeki erkekler, uzun soluklu ve düzenli ilişkiler için daha elverişli kabul ediliyor.

Erkeksi yüzler

‘Bu önerme kuşkusuz yalnızca bir olasılık, gözlemlediğimiz bu davranışları hangi tercihlerin belirlediğini tam olarak bilmemiz zor.

Farklı yüz tiplerinin kadınlarda uyandırdığı izlenimlere bağlı olarak bu tercihlerin yapıldığını tahmin ediyoruz’ diyen Perret, benzer araştırmaların İskoçya ve Japonya’da da yapıldığını ve ayın en doğurgan haftası içinde olan kadınların, kendilerine gösterilen yüzlerce erkek resmi arasından daha erkeksi yüz seçtiklerini kaydetti.

Bununla birlikte, uzun dönemli bir ilişki söz konusu olduğunda ya da doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda, tercihlerin farklılıklar göstermediği saptandı.

Uzmanlar, bu araştırmaların, erkeklik hormonunun kokusunun, doğurganlık dönemi dışında kadınlara genel olarak itici geldiği yönünde daha önce yapılan araştırmaları destekler nitelikte olduğunu da belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek