Mama yerine anne sütünü tercih edin

Merkezi Londra’da bulunan “Baby Milk Action” adlı kuruluş, dünyada yılda 1 – 1.5 milyon bebeğin, anne sütüyle beslenmediği için öldüğünü açıkladı. Bebek ölümlerinin en büyük sorumlularının, bebek mamasının zorunlu olduğu yönünde reklam kampanyaları düzenleyen üretici firmalar olduğunu belirten Baby Milk Action, bu firmalara yönelik tüketici boykotu geliştirilmesini de istedi.

Mamaya boykot
Baby Milk Action’ın bebek maması firmalarını boykot amacıyla başlattığı kampanyaya Türkiye’den Arkadaş Çevre Grubu destek verdi. Arkadaş Çevre Grubu Sözcüsü Yaşar Öztürk, “Türkiye’de bebek maması üreticileri, emzirme yerine biberonla beslenmeyi körüklüyorlar. Güvensiz ve sağlıksız koşullarda su ile karıştırılarak hazırlanan mamalar yüzünden dünyada her 30 saniyede bir bebek ölüyor”dedi.

Biberonla beslenme çöküntü nedeni

Öztürk, batı dünyasında başgösteren ahlakî ve ruhî çöküntünün nedenlerinden birinin de biberonla beslenme olduğunu öne sürdü. Biberonla beslenmenin sevgisiz toplum, sevgisiz kuşaklar yetişmesine neden olduğunu iddia eden Yaşar Öztürk, tüm tüketicileri, bebekleri bedenî ve ruhî açlıkla baş başa bırakmamak için “Anne sütüne evet, biberona hayır” demeye çağırdı.

Çevre Grubu Sözcüsü Yaşar Öztürk, anne sütünün teşvik edilmesi için Sağlık Bakanlığı, Türk Tabipleri Birliği, eczacı odaları birliği ve anne – çocuk sağlığı konusunda çalışmalar yapan kuruluşlara çağrıda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek