Mikroplar her yerde

Ev ve işyerlerinin her yerinde ve de her şeyde oluşan bakteri ve mikroplar çapraz bulaşma yoluyla hastalıkları taşıyor. Gıda zehirlenmesinden etkilenen insanların sayısındaki hatırı sayılır artış, sağlık çevrelerini alarma geçirdi. Yapılan araştırmalarda mikropların yayılmasına ve başkalarına bulaşmasına neden olan çapraz bulaşmanın, gıda zehirlenmesi ile ilgili salgınların yüzde 30’unu oluşturduğu ortaya çıktı.

Mutfaklara özen
Temizlendiğini sandığımız ortamlarda bile E.koli 0157 Listeria gibi bakterilerin hızla çoğalmaları, çapraz bulaşmayı çok önemli bir sağlık sorunu hâline getiriyor. Çapraz bulaşmanın gerçekleşmesi günlük hayatta çok kolay bir süreçten ibaret. Örneğin hem et hem de ekmek keserken kullanılan çok lekeli veya çizilmiş doğrama tahtası üzerinde yapılan bir işlem, hem gıdalara hem de elimize bakterilerin bulaşmasına neden oluyor. Aynı ellerle musluk tutamağına ulaştığımızda çapraz bulaşma ikinci safhasına giriyor ve bu süreç devam ediyor.

Bulaşık bezleri de çok miktarda mikrop barındıran mutfak gereçlerinden biri. Bir bulaşık bezinde bir bisiklet pedalından çok daha fazla mikrop barınabiliyor.

Banyo temizliği
Banyoda hijyen sağlamanın birinci yolu, mikropların en çok barındıkları ve üredikleri yerleri bilmektir. Klozet kapağı ve içi, küvet, duşakabin fayansları, taharet musluğu, lavabo, musluk başları, sifon, hatta duş perdesi gibi bölgeler mikropların üremesi için en uygun bölgeleri oluşturuyor. Banyoda temizlik yaparken farklı bölglerde aynı temizlik bezi kullanmak da kirli yüzeylere temas eden bez aracılığıyla mikroplarn diğer yüzeylere aktarılmasına neden oluyor. Banyoda yapılan sık temizlik de hijyeni sağlamak için gerekli bir diğer kuralı oluşturuyor.

Sık sık lavabo temizliği ve diş fırçalarının bulunduğu bölgeleri çamaşır suyu ile hijyenik hâle getirmemiz gerekiyor. Ancak temizlik sırasında çamaşır suyuyla herhangi bir tuvalet temizleyicisini birbirine karıştırmamak gerekiyor. Çapraz bulaşmayı engellemek evde ve özellikle de mutfakta yüzde 100 hijyen sağlanması ile mümkün.

Sonuçlar
Domestos Hijyen Danışmanlık Servisi’nin bilimsel araştırmalarından çıkan sonuçlar:

Mikropların yayılmasını ve başkalarına naklini içeren çapraz bulaşma, gıda zehirlenmesi salgınlarının yüzde 30’unu oluşturuyor.

Araştırmaya katılan kişilerin tamamının, buzdolabı ve musluk tutamaklarının temizliğini gerekli ve önemli olarak görmedikleri ortaya çıkmış.

Salata ve sebzeleri ellemeden önce ellerini yıkayanların oranı sadece yüzde 22.

Çok lekeli ve çizilmiş doğrama tahtası kullananların oranı yüzde 37.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek