Norovirüsü temizlikle ve dinlenerek yenin

Daha çok yaz aylarında çocukları etkileyen ve tedavi edici etkili bir ilacın bulunmadığı norovirüsten korunmanın yolu temizlikten geçiyor. Aniden ortaya çıkan ishal ve kusma ile kendini gösteren norovirüs, dünyada milyonlarca kişiyi tehdit ediyor.

Özellikle çocuklarda daha etkili olan hastalık hakkında Anadolu Sağlık Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko’nun verdiği bilgilere göre, bu virüsün neden olduğu akut ishalden korunmak, tedaviden daha fazla önem taşıyor.

Norovirüsün en önemli belirtileri; bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı olarak sıralanıyor. Ayrıca hastada; üşüme, titreme, baş ağrısı, kas ağrıları ve yorgunluk da görülüyor. Hastalık ani başlıyor ancak bir-iki gün gibi kısa bir sürede geçiyor.

Hastalık şebeke suyu ile bulaşıyor

Enfeksiyonu olan kişilerin dışkılarında ve istifrah yoluyla çıkardıklarında virüs bulunuyor. Hastalık genellikle yiyecek ve içeceklerden (özellikle şebeke suları), norovirüs bulaşmış yüzeylerdeki objelere dokunup ardından elin ağıza götürülmesinden ve hasta bir kişinin yiyeceklerini ya da çatal-bıçağını ortak kullanmaktan geçiyor.

Belirtiler genellikle virüs alındıktan 24-48 saat sonra ortaya çıkıyor. Hastalık başladıktan hemen sonra ve iyileştikten üç gün sonrasına kadar bulaşıcı oluyor. Bu durum, bazı kişilerde iki haftaya kadar uzayabiliyor.

Norovirüs nasıl tedavi edilir?

Norovirüsün tedavisi için herhangi bir özel ilaç bulunmuyor. Antibiyotik tedavisi ise işe yaramıyor. Hasta kişinin bol sıvı alması ve dinlenmesi önerilerin başında geliyor.

Hastalığı önlemenin yolları

– Ellerinizi sık sık yıkayın. (Özellikle tuvalet sonrası, bebek bezi değiştirdikten sonra, yemek hazırlamadan ve yemeden önce.)
– Meyve ve sebzeleri iyice temizledikten sonra yiyin.
– Kirli yüzeyleri dezenfekte edin. (Evlerde bu, çamaşır suyuyla yapılabilir)
– Virüs bulaşmış çarşaf, giyecek, örtü gibi çamaşırları yüksek sıcaklıkta su ve sabunla yıkayın.
– Kullandığınız şebeke suyunda sorun varsa, kaynatıp soğuttuktan sonra kullanın.

Ayrıca, enfeksiyonu olan kişilerin hastalıkları sırasında yemek hazırlamamaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek