Öpüşmek hastalık bulaştırıyor

Öpüşmek hastalık bulaştırıyor

Öpüşmek ve tokalaşmak her ne kadar toplumumuzun önemli adetlerinden olsa da özellikle yanak yanağa öpüşmenin birçok hastalığın bulaşmasına neden olabileceği belirtiliyor.

Sakarya Adı Tıp Hastanesi Kulak Burun Boğaz uzmanı Opr. Dr. Cevdet İzmirli, yanak yanağa öpüşmenin sadece grip ve nezle değil, kızamık, kabakulak, verem, menenjit, boğmaca, difteri, suçiçeği gibi 7 hastalığı daha bulaştırdığını söyledi.

Öpüşmeyi bir süre rafa kaldırın

Sakarya Adı Tıp Hastanesi Kulak Burun Boğaz uzmanı Opr. Dr. Cevdet İzmirli, “Riskli günler geçene kadar en azından selamlaşmayı tokalaşarak geçirmeliyiz.” dedi.

İzmirli, ellerin sabunla sık sık yıkandığını, ancak yüzün yıkanmadığını hatırlattı.

“Genelde tokalaşmayın ve yanak yanağa öpüşmeyin diyoruz, ama tokalaşmadan da olmuyor.” diyen İzmirli şu uyarılarda bulundu:

“En azından tokalaştıktan sonra yemek gibi çeşitli vesilelerle ellerimizi yıkıyoruz. Ancak yanak yanağa öpüştüğümüzde ise yüzümüzü genelde yıkamayız. Bu sebeple bulaşıcı hastalıkları bu şekilde birbirimize bulaştırırız.

Öpüşme yoluyla bulaşan hastalıklar

Özellikle domuz gribi ve diğer grip virüsleri yanı sıra kızamık, kabakulak, verem, menenjit, boğmaca, difteri, suçiçeği hastalıklarını birbirimize bulaştırmamak için tokalaşmakla yetinmeli ve mümkün olduğunca kısa sürede ellerimizi yıkamalıyız. En azından riskli günler geçene kadar yanak yanağa öpüşmemeliyiz. Selamlaşmayı tokalaşarak geçirmeliyiz.”

Bulaşıcı hastalıklar her açıdan zarar

Opr. Dr. Cevdet İzmirli, bulaşıcı hastalıkların kişiyi hasta etmesinin yanı sıra ülke ekonomisine de büyük darbe vurduğunu belirtti.

İzmirli, “Kişi bulaşıcı hastalık sebebiyle işe gidemiyor. Bu da iş kaybına sebep oluyor.

Ayrıca hastalığın tedavisi de bir maliyet gerektiriyor. Mümkün olduğu kadar bulaşıcı hastalıklardan korunma yollarına dikkat etmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek