Rota Virüsü her 60 saniyede bir çocuğu öldürüyor

Dünyada her yıl beş yaşın altında 527 bin çocuğun ölümüne neden olan Rota Virüsü, genellikle gelişmekte olan ülkelerde görülüyor. Rota Virüsü’nü durduracak en etkili yöntemin ise aşılama olduğu belirtiliyor.

67 ülkeden 350 sağlık uzmanı ve bilim insanı 8’inci Uluslararası Rota Virüsü Sempozyumu’nda, çocuklar arasında şiddetli ishale ve çoğunluk vakada ölüme neden olan Rota Virüsü’ne ilişkin güncel bilgileri paylaşmak için geçtiğimiz hafta İstanbul’da buluştu. Rota Virüsü kaynaklı ölümlerin, zamanında ve yeterli tıbbi destek sağlanamayan ülkelerde görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, sağlık sistemi gelişmiş ülkelerde ise virüsün şiddetli ishale ve hastanede yatmayı gerektiren sonuçlara neden olduğuna değindi.

Sempozyuma katılan Sabin Aşı Enstitüsü yöneticilerinden, çocuk felci konusundaki çalışmaları ile tanınan epidomoloji uzmanı Dr. Ciro de Quadros, nerede yaşadıklarına bakmaksızın çocukların neredeyse hepsinin üç yaşına gelene kadar Rota Virüsü tarafından enfekte olduğuna ancak ölümlerin yüzde 90’ının az gelişmiş ülkelerde meydana geldiğine dikkat çekti. Quadros, her saat ortalama 60 çocuğun hayatını yitirdiğini belirtirken, Rota Virüsü’nün etkisini İstanbul’da her gün 2-3 çocuk dolusu uçağın düşmesiyle ile karşılaştırdı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yöneticisi Christiana Toscano ise Rota Virüsü’ne karşı etkili aşıların üretilmesi ve ülkelerde etkin kullanıma geçilmesiyle Birleşmiş Milletler’in belirlediği ‘Milenyum Gelişim Hedefleri’nden biri olan beş yaş altı çocuk ölümlerinin azaltılmasında ciddi atılımlar yapılabileceğini vurguladı.

Rota Virüsü nedir?
Rota Virüsü ilk olarak 1973’te teşhis edildi. Rota Virüsü’nün etkileri şiddetine göre ağır veya hafif olabiliyor. Hastalık, kusmaya ve 3 ile 8 gün süren ishale neden olurken çoğunlukla ateş ve karın ağrıları görülüyor. Rota Virüsü dolayısı ile ishal olan kişiler genelde yüksek miktarda virüs barındırıyor ve bu virüsler özellikle kirli ellerden bulaşıyor. Birçok ortamda yaşayabilen bir virüs olan Rota; kirli eşyalar, su veya yemekler aracılığıyla da bulaşabiliyor. Ağızdan iki çeşit olarak verilen Rota Virüsü aşılarının ise Avrupa, Latin Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen klinik deneylerde, hem güvenilir olduğu hem de Rota Virüsü’nün neden olduğu ishali engellediği öne sürülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek