Ruh sağlığını koruma önerileri

Ruh sağlığını koruma önerileri

Ülkemizde her beş kişiden birinin ruhsal sorunları olduğunun vurgusunu yapan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, ruh sağlığının korunması için dikkat edilmesi gereken şu önemli noktalara dikkat çekti. İşte ruh sağlığını korumak isteyenlere bakanlık tavsiyeleri…

Türkiye’de nüfusun yüzde 18’i ömrü boyunca en az bir kere bir ruhsal hastalık geçiriyor. Çocuk ve ergenlerde klinik düzeyde sorunlu davranış oranı yüzde 11 civarında. Ruhsal hastalığı olan 6 kişiden sadece 1’i yardım alıyor. Bu veriler Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Ruh Sağlığı Eylem Planı’ndan.

Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Ayer, hem dünyada hem de ülkemizde psikiyatrik hastalıkların kalp ve kanser hastalıklarından sonra en sık rastlanan rahatsızlık olduğuna dikkati çekerek giderek yükselen sorunun depresyon olduğunu söyledi.

Türkiye’deki ruh sağlığına ilişkin ilginç verilerin yer aldığı planda tavsiyeler kısmı da bulunuyor. Planın en önemli unsurlarından biri artık Avrupa’nın bazı ülkelerindeki gibi Türkiye’de de toplum temelli ruh sağlığı modelinin uygulanacak olması.

Nüfusu 100 binden fazla olan yerlerde toplum ruh sağlığı merkezleri açılacak. Eylem planı kapsamda 16 ilde yeni hastaneler açılacak, personel sayısı arttırılacak.

Uzmanların tavsiyeleri…

Ruh sağlığını korumak için uzmanların tavsiyelerine gelince..
– Olumlu düşünme,
– Karşıdakini anlamaya çalışma ve
– Aile bağlarını güçlendirmek öncelikli tavsiyeler arasında.

Psikiyatrist İsmail Yavaş ise yaptığımız yanlışlardan geri adım atmamız gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu:

“İyilik ve güzellikleri besleyeceğiz. Yaptığımız yanlışlardan geri adım atacağız. Ailemize, çocuklarımıza daha zaman ayıracağız. Aile içi huzursuzluklardan çıkma yolunu karşıda değil kendimizde arayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek