Sağlıklı bir cilt için öneriler

Kozmetik ürünlerin cilt bakımında gözle görülür yararlarına rağmen doğal ürünleri ihmal ettiğimiz ve uygun olmayan hava koşullarından yeterince kaçınamadığımız bir gerçek. Oysa çok basit önlemler alarak sağlıklı bir cilde kavuşmamız mümkün.

Her kadın genç ve güzel görünmeyi arzu eder. Fakat yaşlanmanın en önemli belirtisi sayılan cilt kırışıklıkları birçok kadının ortak sorunu.

Sağlıklı bir cildin ayni zamanda sağlıklı bir bedenin yansıması olduğunu tip adamları sık sık hatırlatıyorlar. Kadının güzelliğini ortaya çıkaran makyaj ürünleri, sağlıksız bir cildin belirtilerini gizlemek için değil, sağlıklı bir cildin özelliklerini daha belirgin hale getirmek için kullanıldığı zaman gerçek bir anlam taşıyor.

Kozmetik ürünler ise sağlıklı bir cildin hava koşulları, güneşten kaynaklanan ultraviyole ışınlar, sigara dumanı, egzost gazları, toz, kir ve ter gibi faktörlerin etkilerini gidererek cildin korunmasına büyük yarar sağlıyor. Ama ne yazık ki hiçbir kozmetik ürün, sağlıksız bir cilde sağlıklı bir görünüm kazandıramıyor.

Cilt bakımı için elzem doğal unsurlar

– Günde en az iki litre su içmek
– Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi asla ihmal etmemek
– Yaşımıza uygun sportif bir faaliyette bulunmak
– Sigara kullanmamak
– Hafif egzersizler
– Düzenli uyku
– Ve özellikle yaz aylarında 10:00 ve 15:00 arasında güneş ışınlarından kaçınmak sağlıklı bir cildin temel yapı taşlarını oluşturuyor.

Cilt bakımımızın en önemli gereklerinin başında kuskusuz temizlik geliyor. Fakat her kadın kendine özgü bir cilt özelliğine sahip. Ayrıca yaşımızla bağlantılı olarak, mevsimsel ve ruhsal etmenlerin varlığı da biliniyor.

Normal, kuru, yağlı ya da karma bir cilt özelliğine sahip olmamız farklı cilt bakımlarını gerektiriyor. Fakat ilik su ve PH değeri düşük sabunla yapılan ideal cilt temizliği sonrasında tüm cilt türlerinin neme ihtiyacı var. Çünkü yağ, kir ve ölü derilerle birlikte cildimizin doğal koruyucusu ‘asidik manto’ da geçici olarak ortadan kalkıyor. Yağ tabakasının cilt üzerinde tekrar hassas denge sağlamasına kadar geçen süreyi nemlendirici ile telafi etmek bu açıdan önem taşıyor.

Yağlı ciltler

Dış etkenlerden kaynaklanan tüm kirleri ve gazları kolaylıkla tutan yağlı ciltlerin temizliğine, ince ve hassas olan göz çevresinden başlamak gerekiyor. Özellikle makyaj temizlerken pamukla bir süre masaj yapmak, deri üzerindeki yabancı maddeleri yumuşatarak kirin kolay çıkmasını sağlıyor.

Yağ bezleri ve salgıları en çok alın, burun ve çene bölgelerinde yoğunlaştığı için yağlı ciltli kadınlar rahatsızlık verici bu durumdan sık sık yakınıyorlar. Oysa PH düzeyi yağlı ciltler için üretilmiş sabunlar ve köpüklerle ideal temizlik mümkün. Kirin rahat çıkması için yıkamayı hafif bir masaj esliğinde yaptıktan sonra yüzümüzü ilik su ile durulamalıyız.

Cilt sıkılaştırıcı kozmetik ürünlerin yağlı ciltlere tazelik ve rahatlık verdiği uzmanlarca da doğrulanıyor. Fakat nemlendirici ürünlerde özellikle su içeriği yüksek nemlendiriciler tavsiye ediliyor. Jel tipi temizleyici ve alkollü tonik yağlı ciltlerin vazgeçilmez dostu.

Kuru ciltler

Kuru ciltlerin temizliğinde, cildin yağını ve nemini kaybetmeden temizlenmesi büyük önem taşıyor. Çünkü ince bir deriye sahip, gözenekleri ufak ve kapalı cilt özelliğinden dolayı kuru ciltlere uygun seçilmemiş sabun ve tonikler sorun yaratıyor.

Makyaj ve kirleri çıkarmak için uygun kozmetik ürünlerle cilde fazla bastırmadan ve germeden uygulama yapmalıyız. Temizleyici malzemeyi çıkarırken yüzümüzü bol soğuk su ile yıkamamız ve dairesel hareketlerle masaj yapmamız kan dolaşımımızı artıracak, cildimizin diri görünmesini sağlayacaktır.

Süt tipi temizleyiciler, alkolsüz tonik, yağ içerikli nemlendirici, besleyici yağ kremi ve göz çevresi kremi kuru ciltler için önerilen ideal kozmetik ürünler.

Normal ciltler

Hafif bir bakımla doğal güzelliklerini koruyan normal ciltli kadınlar, cilt bakımında en şanslı grubu oluşturuyorlar. Süt tipi temizleyici, alkol oranı normal tonik ve su içerikli hafif bir nemlendirici onlar için yeterli oluyor.

En büyük düşman güneş

Doğal yaslanmayı hızlandıran ve kalıcı cilt kırışıklıklarına neden olan güneş ışınları, cilt güzelliğinin en büyük düşmanı. Herhangi bir önlem almadan uzun süre güneşe maruz kalındığında cilt kanserine bile neden ultraviyole ışınlarından korunmamız gerekiyor.

Yaz aylarında özellikle güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde sokağa şapkasız çıkmamak, güneş banyosu yaparken ten rengine göre katsayıları 4 ila 25 SPF arasında değişen güneş kremleri kullanmak cildimizi ultraviyolenin zararlarından korumaya yeterli olacaktır.

Öte yandan ultraviyole ışınların sadece güneşten değil, yüksek teknolojik ürünlerden fotokopi ekipmanlarına, kaynak ışınlarından bazı özel aydınlatma lambalarına kadar çok farklı kaynaklardan da yayıldığını hatırlayacak olursak, cilt sağlığımız için epey çaba sarf etmemiz gerektiği görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek