Sağlıklı tırnaklara sahip olmak elinizde

Rengarenk ojeli, manikürlü tırnaklar… İlk bakışta bakımlı ve güzel görünseler de, ojenin altında hastalıklı ya da tedaviye muhtaç tırnaklar yer alabiliyor.

Sararmış, kırılan, sağlıksız tırnaklara sahip olmayı kimse istemez. Yüzde 18’i sudan oluşan tırnaklarımızı yeterince koruyabilmenin yolu ise Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ahmet Arpacı’ya göre öncelikle beslenmeden geçiyor. Arpacı, vücutta meydana gelen demir, çinko, folik asit ve B 12 vitaminlerinin eksikliği durumlarında tırnaklarda bir takım bozukluklar oluştuğunu belirterek; tırnaklarda kırılma, kabalaşma, çatlama ve tabakalaşma gibi durumlara neden olabilen bu eksiklikleri gidermek için kırmızı et, süt ve süt ürünleriyle deniz ürünlerinin tırnak sağlığı için yenmesini öneriyor.

Tırnağın su yapısını dengelemek için nemlendirici balsam türü solüsyonları kullanılmak ve ellerimizi çok fazla deterjanla temas ettirmemek onları korumanın diğer bir etkili yolu. Ayrıca, manikür ve pediküre de dikkat etmek gerekiyor.

Tırnak hastalıklarının büyük bir çoğunluğu manikür ve pedikürden geçiyor. Uzmanlar, tırnak bakımını yaptırdığınız yerin hijyen kurallarına uyup uymadığını kontrol etmeniz ve mümkün olduğu kadar tırnaklarınızla oynamamanız gerektiğini söylüyor. Oje de tınaklara zarar veriyor. Her ne kadar ojeler güzel bir görünüm sergileseler de tırnağı havasız bırakıyor ve bazı enfeksiyonların oluşmasına fırsat tanıyor.

Sağlıklı tırnaklara sahip olmanın yedi püf noktası:

1. Tırnaklarınızı kısa kesin; ya da fazla uzatmayın.
2. Manikür ve pedikür yaptırırken dikkat edin.
3. Elleri ve ayakları nemli bırakmayın; kurulayın.
4. Tırnaklarınızı yemeyin.
5. Aşırı antibiyotik ve kortizon tüketmeyin.
6. Başkalarının terlik ya da ayakkabılarını giymeyin.
7. Beslenmenize dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek