Sarılık beyinde hasara yol açıyor

Yeni doğmuş bebeklerde sıklıkla görülen sarılık hastalığının tedavi edilmemesi halinde beyinde ciddi hasarlara neden olduğu belirtildi.

Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Kendirci, “Anne sütüyle beslenen bebekler erken dönemde sararabilir. Ancak bu durumda bebeğin temel besin kaynağı olan anne sütü kesilmemelidir. Tersine daha sık emzirilerek bebeğin sıvı ve kalori gereksinimi giderilmelidir.” dedi.

Sarılık mikrobunun beyinde birikerek zedelenmelere yol açtığını vurgulayan Kendirici, “Bu zedelenmeler; sağırlık, öğrenme güçlüğü, istemsiz hareketler, spastisite, zekâ geriliğine yol açabilir” şeklinde konuştu.

Kendirci yaptığı açıklamada, şu uyarılarda bulundu:

“Anne-babalar, gövdede sarılık belirgin hale geldiğinde hekimlerine başvurmalıdır. Özellikle emmede zayıflık, sürekli uyuma, normal hareketlerinin azalması, geç dönemde tiz sesli ağlama ve vücutta kasılma sarılığın göstergesi olabilir.”

“Sarılık beyinde hasara yol açıyor” için bir cevap

  1. çocuğum erken doğum yaptı ve oksijensiz kaldı ve her çocukta olduğu gibi benimde çocuğum sarılık geçirdi ışık tedavisi ile ileşti ama 9 ay sonra tomografi yani beyin röntgeni çektim doktorumuz bize sizin çocuğun beynine sarılık vurmuş dedi bu durum karşısında çocuğumun beyninde zararlar oluştu bunun tedavisi nedir sizce daha doğrusu tedavisi varmıdır ilginize tşk ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek