Semizotunun yararları

Semizotunun yararları, içeriğinde çok düşük miktarda kalori olmasına rağmen içerdiği yüksek miktardaki Omega-3 yağ asitleri nedeniyle oldukça fazla.

Semizotu bitkisindeki asıl mucize; içerdiği enerji değerinin çok düşük olmasına rağmen Omega-3 yağ asidi açısından oldukça zengin olmasından kaynaklanıyor.

Bilim adamları, semizotunun, bu kadar düşük enerji içermekle birlikte (sadece 16 kcal/100g) yağ asitleri açısından bu kadar zengin ve işlevsel olmasının şaşırtıcı bir durum olduğunu belirtiyor.

Semizotunun yararları

Omega-3 yağ asidi, beslenmemizin işlevsel ve kaliteli olmasını sağlayarak sağlığımızı korur ve geliştirir.

Günlük beslenmemiz içinde yeterli miktarda Omega-3 yağ asidi, kardiovasküler hastalık riskinizi azaltır, otoimmün sistemimizi geliştirir.

Omega-3 yağ asidini yüksek düzeyde aldığınız zaman, kanda bulunan yağ olarak tanınan trigliserit miktarını düşürücü etki gösterir.

Yeterli miktarda ve düzenli Omega-3 yağ asidi alımı ayrıca tümör büyümesini inhibe ettiği yapılan bilimsel çalışmalarda savunulmaktadır.

Çocuklarda beyin gelişimine yardımcı oluyor

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre Omega-3 yağ asidi ayrıca çocuklarda beyin gelişimi ve dikkat ve konsantrasyonda etkilidir.

Semizotu, Omega-3 yağ asidi ile birlikte aynı zamanda diyet lifi, vitaminler ve mineraller yönünden de oldukça zengindir.

Semizotu A vitamini zengini

Mükemmel bir A vitamini kaynağı olan semizotu, yeşil yapraklı sebzeler arasında en değerli olanıdır. A vitamini, bilinen güçlü doğal bir antioksidandır ve görme için gereklidir.

A vitamininin yararları

A vitaminini önemli işlevleri arasında; sağlıklı mukus zarının ve cilt bakımı için de gereklidir. Semizotu C vitamini açısından da zengin bir kaynaktır. Bazı kompleksler riboflavin, ve karotenoidler gibi vitaminlerde zengindir.

Semizotu nasıl tüketilmeli?

Semizotunun mevsimi olan bu günlerde her gün her öğünde semizotu tüketmeye özen göstermeliyiz. Salatasını yapıp, söğüş olarak tüketip, yoğurtla karıştırıp, çiğ olarak tüketebiliriz. Ayrıca zeytinyağlı veya kıymalı semizotu olarak da tüketebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek