Sigara menopoz sonrası kemik kaybına neden oluyor

Menopoz sonrası sigarayı sadece altı hafta bırakabilen kadınlarda bile, kemik kaybıyla ilgili protein oranının azalabildiği saptandı. Araştırmacılar, altı hafta sigara içmeyen menopoz sonrası tiryakilerde, hormonlara bağlanan SHBG protein oranının yüzde 8, kemik kaybını körükleyen NTX proteinin ise yüzde 5 azaldığını belirledi.

Araştırmada, sigara kullanmaya devam eden deneklerde ise, her iki protein oranının da yükselmeye devam ettiği gözlendi. Sigaranın menopoz sonrası kadınlarda osteoporosiz hastalığı üzerindeki kontrolün, yeni araştırmayla daha iyi anlaşılabildiği bildirildi.

Kemik eritiyor
Journal Nicotine & Tabacco Research adlı dergide yayımlanan araştırma raporunda, sigaranın uzun dönemde kemiklerin zayıflamasına yol açtığı ve osteoporosiz hastalığından kaynaklanan kemik kırılmalarını körükleyebildiği belirtildi. Sigaranın yeni kemik oluşumunu mu, kemik kaybını mı körüklediğinin henüz tam açıklık kazanmadığı, ancak her iki halde de sigaranın, kemiklerin zayıflaması üzerinde rol oynadığının kesinlik kazandığı kaydedildi.

Menopoz sonrası kadınların sigara tüketimini belli oranda azaltabilmelerinin bile kemik kaybının önlenebilmesi açısından fayda sağlayabildiği belirtiliyor.

Uzmanlar, kemik kaybı riskinin bilimsel olarak azaltılabilmesi için, sigaranın tamamen bırakılması gerektiği konusunda görüş belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek