Stres çocukta obezite nedeni

Aile içinde ve anne baba arasında yaşanan gerilimin ve stresli ortamın çocukta obezite görülme tehlikesini artırdığı belirtildi.

Stres çocukta obezite nedeni

Kanadalı bilim adamları tarafından yapılan bir araştırma, ebeveynlerinin stres düzeyi yüksek çocukların vücut kitle indeksinin diğer çocuklara oranla daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Stres düzeyi ve vücut kitle indeksi testi

Araştırmada, çoğu Latin Amerikalı çocukların her yıl vücut kitle indeksi hesaplandı ve stres düzeyini belirlemek için ebeveynlerden bazı soruları yanıtlamaları istendi. Sonuçlar, anne ve babası stresli olan çocukların vücut kitle indeksinin, stressiz ortamda büyüyen çocuklarınkinden yaklaşık yüzde 2 fazla olduğunu gösterdi.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Ketan Shankardass, yüzde 2’nin az olduğunun düşünülebileceğini ancak çocukların vücutları, yeme ve spor alışkanlıkları halen geliştiğinden bunun büyük bir oran olduğunu vurguladı. Shankardass, kilo alımının devam etmesi halinde durumun ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Evdeki stres fiziksel aktiviteyi azaltıyor, biyolojiyi etkiliyor

Evdeki stres ve obezite arasındaki bağlantının nedeni açık olmasa da Shankardass bazı teoriler öne sürdü.

Ebeveynlerin stresinin ev içindeki fiziksel aktiviteleri azaltabileceği ve sağlıksız yiyeceklerin sayısını artırabileceğini ifade eden Shankardass, anne ve babanın stresinin yansıyıp, çocuğun bununla daha fazla yiyerek, daha az hareket ederek mücadele ediyor olabileceğini belirtti. Ayrıca bilim adamı, çocukların stresinin kilo alımına neden olan biyolojik değişikliklere yol açıyor olabileceğini de belirtti.

Çözüm anne ve babanın stres kaynağını ortadan kaldırmak

Shankardass, sadece ebeveynlerin davranışlarını değiştirmeye odaklanmak yerine anne ve babanın stres kaynağını bulup bunların ortadan kaldırılması gibi aileleri destekleyecek programlara yoğunlaşmanın daha fayda taşıyacağını da vurguladı.

Yapılan araştırmanın sonuçları “Pediatric Obesity” isimli dergide yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek