Tırnak bakımı ipuçları

Gündelik hayatta yapılan birçok şeyin tırnaklara zarar verdiğini ifade eden uzmanlar, sağlıklı ve bakımlı tırnaklar için dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verdi.

Alışveriş listesini yaparken, telefonun tuşlarına basarken, bulaşık yıkarken, ütü yaparken, camları silerken ya da bir kadının her gün yaptığı yüzlerce işten birini yaparken tırnaklarınızın ne hale geldiğine dikkat ediyor musunuz?

Tırnaklarınızı sık sık inceleyin

Her gün farkında olmadan ellerinizin ve tırnaklarınızın durumunu ve sağlığını tehlikeye atıyorsunuz. Her gün ya da en azından haftada birkaç kez, birkaç dakikanızı tırnaklarınızın rengi, dokusu ya da üzerindeki beyaz çizgilerini incelemeye ayırın.

Bakımlı tırnaklar tarzınızı da tamamlar

Eğer tırnaklarınızın bakımı için çaba sarf ederseniz, bu durumun gardırobunuzu ve tarzınızı nasıl da tamamladığına inanamayacaksınız.

Hızlı kuruyan parlatıcıları deneyin

Tırnağınızın dokusu bozulmaya başlayınca hızlı kuruyan tırnak parlatıcısı kullanın. Çok fazla su için ve sağlıklı tırnaklar için her gün vücudunuzun yeterince sıvı almasını sağlayın.

Beslenmenizi vitaminlerle destekleyin. Ne kadar sağlıklı beslenirseniz, tırnaklarınız da bir o kadar sağlıklı olur. Doktorunuz tersi bir tanı koymadıysa günlük A vitamini, C vitamini, kalsiyum, folik asit, protein, B12 vitamini ve demir dozunuzu artırın.

Kırıkları engellemek için ise manikürünüzü günlük olarak rötuşlayın.

Oje sürerken en üst katının düzgün olmasına dikkat edin ve parlatıcı ekleyin. Tırnakları korumak için ilk katla başlayın. Ojenizin iyi bir yoğunluğa sahip olması için onu buzdolabında tutun.

Sert ama kolayca kırılan tırnakları engellemek içinse tırnaklarınızı araç gibi kullanmayın. Bu da bir şeyi çekiştirmek, tırnakla çizmek ve benzeri şeyleri yapmamak anlamına geliyor. Aldığınız kalsiyumun dozunu artırın.

Alkol içeren ürünlerden uzak durun

Alkol içeren ürünleri, özellikle parfümlü losyonları idareli kullanın. Bu ürünler tırnaklarınızın kırılmaya daha eğilimli hale gelmesini sağlar. Deterjan ya da kimyasal içeren ürünlerle temasa geçmeniz gerektiğinde lastik eldiven kullanın.

Uzun tırnak seksi mi gösterir?

Uzun tırnakların seksi gösterdiği söylenir ama sağlık açısından bir sorun var. Dalhousie Üniversitesi’nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Shelly McNeil’in yaptığı bir araştırma, üç santimden daha uzun turnakların kesilmiş tırnaklardan beş kat dana fazla enfeksiyon riski taşıdığını ortaya çıkardı.

McNeil, kapı tokmağı, halka açık tuvaletler, spor salonundaki aletler gibi mikrop bulaşabilecek yerlere dokunduktan sonar ellerinizi yıkamanız konusunda çok hassas olmanız konusunda uyarıyor.

Ayrıca yanınızda alkollü bir el temizleyici jel taşımanız da sabuna ulaşamadığınız zamanlarda işinize yarayacaktır.

NOT: Aklirik ve benzerleri çok daha fazla bakteri taşır ve onları temizlemesi daha zordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek