Tüberküloz çölyak hastalarını tehdit ediyor

Uzmanlarca yapılan çalışmalar sonucu çölyak hastalığı teşhisi konulan yetişkinlerin, tüberküloz hastalığına yakalanma risklerinin diğer yetişkinlere oranla dört kat daha fazla olduğu tespit edildi.

Uluslararası sağlık dergisi Thorax’ta yayınlanan bir çalışmada, yetişkin dönemlerinde çölyak hastalığı teşhisi konulan insanların, aktif tüberküloz enfeksiyonu geliştirme riskinin diğer insanlara göre dört kat daha fazla olduğu belirtildi.

Hastalığa çocukken yakalananlarda ise bu riskin diğer insanlara göre üç kat fazla olduğu kaydedildi.

İsveç Orebro Üniversite Hastanesinde gerçekleştirilen ve 14 bin çölyak hastası ile hasta olmayan 70 bin kişinin karşılaştırıldığı çalışmada ayrıca, tüberkülozun önce teşhis edilmesinin, çölyak hastalığı riskini neredeyse ikiye katladığı sonucuna ulaşıldığı ifade edildi.

Araştırmacılar, “gluten intoleransı” olarak da bilinen çölyak ve tüberküloz arasındaki ilişkinin, D vitamini ve kalsiyumun az alınmasına bağlı olabileceği belirterek, bunun da çölyak hastalarında görülen sindirim bozukluğu ve gluten içermeyen bir diyetin yol açtığı besin yetersizliğinden kaynaklandığını kaydettiler.

D vitamininin, tüberküloz enfeksiyonuna karşı bağışıklık sisteminin verdiği mücadelede önemli bir rol oynadığı belirtiliyor.

Halk arasında ince bağırsak alerjisi olarak bilinen çölyak hastalığı, tahıllarda bulunan gluten maddesine karşı oluşan kronik bir reaksiyon olarak tanımlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek