“Türkiye’de nükleer risk söz konusu değil”

Japonya’daki tesisin hasar görmesine ilişkin soruları yanıtlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Türkiye açısından şuan önemli bir risk tespit etmiş değiliz” dedi.

Kocaeli Valiliğini ziyaret ederek, Vali Ercan Topaca ile bir süre görüşen Bakan Akdağ, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Japonya’da depremde zarar gören nükleer tesisten çevreye yayılan radyasyonun Türkiye’ye etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin sorusuna Bakan Akdağ, şöyle yanıt verdi:

“Türkiye Japonya’ya coğrafi olarak çok uzak bir yer. Bu gibi durumlarda risk radyasyonunun doğrudan yayıldığı alanlar oraya komşu alanlarda meydana geliyor.

Türkiye açısından şu an önemli bir risk tespit etmiş değiliz. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’yla Başbakanlık Afet ile birlikte Sağlık Bakanlığı olarak değerlendirdik.

Değerlendirmeye ve takip etmeye devam ediyoruz. Japonya’da yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye dönüşüyle alakalı olarak Dünya Sağlık Örgütü ile Dünya Sağlık Örgütü’nün bu husustaki tavsiyelerine uygun bir biçimde yine Başbakanlık Afet Koordinasyon, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ve Sağlık Bakanlığı birlikte çalışıyoruz. Bizim vatandaşlarımız için tedirgin olacak durum yok.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek