Unutkanlığı doğru beslenerek önleyebilirsiniz

Uzmanlar, insan beyninin sürekli aktif, dikkat ve konsantrasyon açısından üstün özelliklere sahip olmasının yenen besinlerle bağlantılı olduğunu belirtiyor. Protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden oluşan bir beslenme programı ile beynin performansını artırıp unutkanlığın önüne geçmek mümkün.

Balık, yeşil yapraklı sebzeler, lahanagiller ve tahıl içerikli bir diyetle, günümüzde yaygınlaşan unutkanlık sorununu çözebilirsiniz. Genç yaşlarda başlayan, pek önemsemediğimiz hafif unutkanlıklar, ileride karşımıza hafıza kaybı hastalığı olarak bilinen Alzheimer’i çıkartabilir.

Hafıza depolanması

Yapılan araştırmalarda, kolin adlı maddenin hafıza depolanmasında önemli rol oynadığı, eksikliğinde ise unutkanlığın devreye girdiği ortaya çıktı. Bu hastalara kolin açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, soya fasulyesi, yumurta sarısı, lahanagiller, özellikle de karnabahar ve sakatatlarda bulunan lesitin maddesi verildi ve hafıza kaybında düzelme kaydedildi.

Yürüyüş yapmak da faydalı

Öğrenme yeteneğini geliştiren ve hafıza için hayati önem taşıyan kolin maddesi, doğada en çok anne sütünde bulunuyor. Bu nedenle, uzmanlar, beynin hafıza ile ilgili bölümünün, bebeklikte yeterli kolin alınması ile gelişebileceğini belirtiyor.

Gelişmiş ülkelerde, bebek mamalarına kolin maddesi ekleniyor. Kolin, anne sütünden sonra en çok soya ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar ve yumurta sarısında bulunuyor.

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra sabah ve akşam 30’ar dakikalık yürüyüş yapmak da çok faydalı. Ayrıca beynimizin de yeterli oranda oksijen alması için egzersize ihtiyacı var.

Beyin jimnastiği için bol bol bulmaca çözün. Beyin jimnastiği, dikkatinizi geliştirip hafızanızı güçlendirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek