Yapılan işe göre beslenmek gerekiyor

Çalışanlar için doğru beslenme yöntemleri, yapılan işin niteliğine göre farklılık gösteriyor. Uzun toplantılara katılan çalışanlar çay ve kahvelerine şeker katmaktan bir an önce vazgeçmeli. Beslenme Bir banka memuru ile bir tıbbi satış mümessilinin beslenme ihtiyacının farklılık gösterdiğini belirten Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Yeşim Çelik, “İş hayatında sağlıklı beslenmenin yolları ve farklı meslek gruplarında doğru beslenme” hakkında bilgi verdi.

Sürekli oturarak çalışanlar
Kalori harcaması daha düşük olan bu grup çalışanlarının az az ve sık sık beslenmesi gerekiyor. Özellikle salata ve protein içeren bir besin türleri bu grup için ideal.

Çok sık seyahat edenler
Düzensiz öğün alışkanlığı, egzersize zaman ayıramama, dengeli beslenme güçlüğü, saat farkı kaynaklı öğün düzensizliği, su tüketiminde eksiklik gibi sorunlar sık seyahat eden kişilerde sıklıkla yaşanıyor. Bu tür işlerde çalışanların yanlarında 2 – 3 saatte bir tüketebilecekleri kraker ile ayran, kuru kayısı, ceviz veya badem, meyve gibi besinler taşımaları öneriliyor.

İşleri nedeniyle sürekli yürüyenler
Tıbbi satış mümessilleri gibi kalori harcaması daha yüksek olan çalışanların yeterli oranda sıvı tüketmeleri öneriliyor. Öğün saatlerinde dengesizlik nedeniyle kalori alımları daha düşük ya da yüksek olabileceği için tüketilen besinleri yağ ve şeker oranlarına da dikkat edilmeli.

Ağır işte çalışanlar
Bu gruptaki çalışanların fiziksel gücününün azalmaması için kahvaltının asla atlanmaması gerektiği vurgulanıyor. Kahvaltılarda karbonhidratlı ve yağlı gıdaların yanında protein içeriği zengin besinlerin de tüketilmesi öneriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek