Yeşil çay ile gribal enfeksiyonu önleyin

Yeşil çaydaki polifenol maddesi, antioksidan etki yapıyor. Yani DNA’nın kırılmasını engelleyici, kansere yatkınlığı önleyici özelliği var. Antibakteriyel eksisi de var, yani enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi de vardır.

Yeşil çayın antiviral etkileri var. Örneğin gripal enfeksiyonlarda, virüslere karşı vücudu güçlendirici etkisi var. Ve bu şekilde serbest radikallerden koruyor.

Serbest radikaller, oksijen radikallere dediğimiz yaşlanmaya, kansere yol açan maddelerdir. Yeşil çayın kesin olarak kolesterol düşürücü etkisi gösterilmiştir. Kanı sulandırma etkisi var ve pıhtılaşmayı azaltıyor. Bir şekilde kalp krizlerinden de koruyor. Yani bir miktar aspirin almış kadar koruyabiliyor.

Bir de yeşil çayı obezite tedavisinde kullanıyoruz. Günde 8- 10 bardak kadar yeşil çay içilmesini öneriyoruz hastalara. Yeşil çay, metabolizmayı hızlandırıyor ve yağların yakılımını da artırıyor.

İmmün sistemi koruyucu bir etkisi var. Zihinsel yorgunluğu da azaltıyor. Siyah çaya göre çok daha etkin. Yeşil çayın özelliği; yapraklar toplandıktan sonra ilkbahardaki, ilk yaprakları hiç fabrikaya gitmeden gölgede kurutulmasıdır. Hiçbir kimyasal işleme girmeden kullanıma hazır hale getiriliyor. Bunların yaprak yaprak olanları çok daha iyi. Bu ham yeşil çay, ıhlamur gibi defalarca kaynatılabiliyor. Bu şekilde tanenler olmadığından, acı olmuyor. Çaya acılığı veren tanendir. Türkiye bir çay ülkesi, yeşil çay da çok rahat yetiştiriliyor. Koruyucu özelliklerinden dolayı yeşil çayı mutlaka içmemiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek