Zehirli guatrın RAI kapsül tedavisi sonrası dönemi

Zehirli guatrda RAI kapsül tedavisi” başlıklı yazımızda guatr tedavisinden bahsetmiştik. Bu yazımızda da, guatr hastalarına uygulanan RAI Kapsül tedavisinden sonra hastaların iyileşme sürecini hakkındaki uzman değerlendirmelerine yer vereceğiz.

RAI Kapsül tedavisinden sonra hastanın kapalı bir hastane odasında tecrit edilmesi ihtiyacının olmadığını söyleyen Prof. Dr. Aktolun, hastalığın tedavi süreci sonrası ile ilgili olarak önemli bilgiler verdi.

Hastaya RAI kapsül uygulandıktan sonra, yasalar ile tıbbi ve etik kurallar çerçevesinde bazı kısıtlamalarla hastayı evine gönderiyoruz. Unutmamak gerekir ki, bu tedavi hastayı hastanede yatırmadan, ayakta verilen bir tedavi olup, uygun doz ve hastanın yeterli bilgilendirilmesi ile rahatlıkla eve gidebileceği bir uygulamadır.

Kanserde durum başka

Ancak, tiroid kanseri vakalarında guatr’da uyguladığımız dozun yaklaşık 20-25 katını uygulamak gerektiği için sadece tiroid kanser tedavisinden sonra hastaları, özel yalıtımlı bir odada tecrit etmek gerekir; guatr için uyguladığımız RAI kapsül tedavisinde hastaları kapalı odada tecrit etmiyoruz.

Hasta, tedaviden kaç gün sonra iyileşir?

RAI kapsül tedavisinin “iyileştirici” etkisi hastalar tarafından yaklaşık bir ay sonra hissedilmeye başlar, fakat bu iyileşmenin sonuçları serbest T3, serbest T4 ve TSH ölçümleri ile en erken yaklaşık 2 ay sonra ortaya konabilir. İyileştirici etkiler başlayana kadar hastanın, özel olarak tiroid krizine karşı korunması zorunludur. Bu süreler ve bu dönemde uygulanacak koruyucu yöntemler hastadan hastaya değişebilir.

Bazı hastalarda iyileştirici etkiler 10-15 günde başlarken bazen bu süre 3-4 ayı, hatta 6-9 ayı bulabiliyor. Hastanın hissedeceği ilk iyileştirici etki, çarpıntının ve saç dökülmesinin hızla yok olmasıdır.

RAI Kapsül tedavisinden sonra devamlı ilaç kullanımı RAI kapsül tedavisinin hedefi, eskiden sanıldığı gibi tiroid hormon düzeyini “normale düşürmek” değildir. Bu tedavinin hedefi ve başarı ölçütü, serbest T3 ve serbest T4 hormonlarını normalin de altına düşürmek ve hastaların ihtiyaç duyacağı yeterli tiroid hormonunu uygun dozda devamlı kullanmasını sağlamaktır.

Unutmamak gerekir ki, zehirli guatrın hangi seçenek kullanılırsa kullanılsın (ameliyat, anti-tiroid ilaçlar dâhil) her türlü başarılı tedavi sonucunda hastanın hormonlarının normalin altına düşmesi (hipotiroidizm) kaçınılmazdır. Bu nedenle başarılı bir zehirli guatr tedavisini, muhakkak, “tiroksin desteği” dediğimiz eksik tiroid hormonunun yerine konulmasından ibaret olan devamlı, ömür boyu hormon tedavisi takip eder.

Tekrar edebilir

Hastanın yeterli titizlikle hazırlanmadığı ve RAI dozunun yetersiz kaldığı durumlarda tedavi sonrasında veya “iyot havuzu çok yüksek hastalarda” RAI kapsül tedavisinden sonra tiroid hormon düzeyi normale inen hastalarda, aynı ameliyatta olduğu gibi zehirli guatrın bir süre sonra tekrarı mümkündür (yüzde5-8 vakada). Bu hastalarda ikinci kapsül uygulaması gerekebilir ve bu durumda başarı yaklaşık yüzde 100’dür.

Ancak, ilk 6 ay içinde hormon düzeyi normale inen hastaların tiroid hormonlarının bir süre sonra normalin de altına inmiş bir halde karşımıza çıktığı da nadir olmayan durumlardandır.

Bu nedenle erken takip sonuçlarına göre “tedavi başarı” kararı vermek çok yanlış sonuçlar doğurabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek